Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy podwładnego to jeden ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Przewiduje go art. 30 § 1 pkt 3 kodeksu pracy, a zasady jego zastosowania wynikają z art. 52 § 1 k.p. Zdarza się, że rozwiązując w ten sposób angaż, szef wysyła pocztą pracownikowi pismo rozwiązujące. Często przy tej okazji popełnia błędy.
Miesiąc na decyzję
Zgodnie z art. 52 § 2 k.p. rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości o okoliczności uzasadniającej takie rozstanie. Oświadczenie woli o dyscyplinarce jest natomiast złożone podwładnemu z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że zapoznał się z jego treścią.
A gdy tego nie uczynił – w taki sposób, że mógł zapoznać się z nim (wynika to z art. 61 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p.). W praktyce oznacza to, że przy dwukrotnym awizowaniu przesyłki poleconej wysłanej do pracownika, zawierającej pismo rozwiązujące angaż bez wypowiedzenia z jego winy, zakłada się możliwość zapoznania się z jego treścią. W konsekwencji przyjmuje się, że jeśli podwładny nie podejmie pisma, skutek doręczenia mu go następuje w ostatnim dniu ostatniego awiza.
Zatem wysyłając pocztą oświadczenie o dyscyplinarce, szef powinien zrobić to w takim terminie, aby ostatni dzień ostatniego awiza przypadał przed upływem miesiąca od dowiedzenia się o okoliczności uzasadniającej taki tryb rozstania. Podwładny może bowiem odebrać przesyłkę niezwłocznie, po kilku dniach, ale może też jej w ogóle nie podjąć z poczty.
Tymczasem oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, złożone po upływie miesiąca od uzyskania przez szefa wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozstanie w takim trybie jest wadliwe. Narusza bowiem termin wynikający z art. 52 § 2 k.p. W konsekwencji podjęta przez pracownika próba zakwestionowania rozwiązania angażu doręczonego po tej dacie powiedzie się.
Dobre świadectwo
Doręczając pocztą oświadczenie o dyscyplinarce, należy też pamiętać o poprawnym wystawieniu i dostarczeniu świadectwa pracy. Pracodawcy często nieprawidłowo wypełniają i przesyłają pracownikowi taki dokument, z którego wynika, że stosunek pracy uległ rozwiązaniu w dacie sporządzenia lub wysłania mu pisma szefa o rozwiązaniu angażu bez wymówienia z winy pracownika. Niejednokrotnie ślą to razem z oświadczeniem o dyscyplinarce.
Jest to praktyka błędna i niezgodna z przepisami. Pamiętać należy, że skutek w postaci rozwiązania umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika następuje dopiero z chwilą otrzymania przez niego oświadczenia szefa o takim rozstaniu. Dopiero zatem w tym momencie rozwiązuje się więź łącząca pracodawcę i pracownika.
Zgodnie z art. 97 § 2 k.p. w świadectwie pracy podaje się informacje dotyczące m.in. okresu wykonywania pracy. Te dane muszą być wskazane szczegółowo. Oznacza to, że w wystawianym dokumencie o przebiegu zatrudnienia szef precyzyjnie oznacza datę rozwiązania umowy.
Tymczasem, wysyłając pocztą oświadczenie o dyscyplinarce razem ze świadectwem pracy, nie jest w stanie w sposób pewny wskazać w tym dokumencie terminu rozwiązania stosunku pracy. Nie wie bowiem, kiedy pracownik odbierze wysyłane do niego pismo. Dopiero po uzyskaniu potwierdzenia, że pracownik podjął przesyłkę z dyscyplinarką, zatrudniający ma informacje niezbędne do prawidłowego wystawienia świadectwa pracy.
Dokument bez zwłoki
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy szef musi niezwłocznie wydać podwładnemu świadectwo pracy (art. 97 § 1 k.p.).
Zgodnie zaś z § 1a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca wydaje świadectwo w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.
Jeżeli zaś wydanie go pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w przewidzianym na to ustawowym terminie jest niemożliwe, szef nie później niż w ciągu siedmiu dni od upływu tego terminu przesyła dokument pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).
Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radcowskiej E.Guzowska, K.J.Kawecki i S-ka Spółka Komandytowa