Po zmianie ustawy o rehabilitacji od 1 października 2012 r. dotyczącej możliwości ponownego ubiegania się przez SPZOZ-y o miesięczne dofinansowanie na zatrudnione osoby niepełnosprawne z PFRON, część placówek występowała z pytaniami w sprawie tych wątpliwości do PFRON.

Większość z nich otrzymała pozytywną odpowiedź, w której fundusz informuje, że zoz-y nie muszą po 1 października 2012 r. wykazywać na swoich niepełnosprawnych pracowników efektu zachęty. Uzyskiwane przez te placówki miesięczne dofinansowania w dalszym ciągu nie stanowią bowiem dla nich pomocy publicznej.

Poniżej część odpowiedzi PFRON z 26 października 2012 r. na pytanie jednego z zakładów opieki zdrowotnej (WDR 45323 w/KJA/2012):

Reasumując, jeżeli publiczny zakład opieki zdrowotnej po 1 października 2012 r. sfinansuje wynagrodzenie pracowników niepełnosprawnych:

1) ze środków publicznych z prowadzonej działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o rehabilitacji (z przychodów jednostek sektora finansów publicznych pochodzących z prowadzonej przez nie działalności oraz z pochodzących z innych źródeł) lub

2) z dochodów publicznych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy o rehabilitacji (z wpływów ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych),

to w razie osiągania po 1 października br. 6-procentowego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych mogą ponownie (od okresu sprawozdawczego za październik 2012 r.) ubiegać się w PFRON o ich miesięczne dofinansowanie bez potrzeby wykazywania na te osoby efektu zachęty.

ODPOWIEDŹ FUNDUSZU

„(...) Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że przekazywane SP ZOZ środki publiczne, wypłacane w ramach dofinansowania do kosztów płacy pracowników niepełnosprawnych, nie spełniają wszystkich warunków określonych w art. 87 TWE.

Ponadto algorytm ustalania kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), przewiduje możliwość udzielenia dofinansowania jako pozapomocowe wsparcie, dlatego też dofinansowanie udzielane SP ZOZ nie stanowi pomocy publicznej.

Jeżeli spełniają Państwo pozostałe warunki określone w art. 26a ustawy o rehabilitacji (...) – bez konieczności ustalania efektu zachęty – dofinansowanie będzie należne w wysokości nie wyższej niż kwota bazowa dofinansowania wykazywana w poz. 51 na formularzu INF-D-P, stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 22 lutego 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 50, poz. 261 ze zm.) ani od 75 proc. kwoty kosztów płacy pracownika.

Należy wskazać, że wspomniany 75-procentowy pułap jest brany pod uwagę nawet, gdy dofinansowanie nie stanowi pomocy publicznej, a jest udzielane podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. W celu obliczenia prawidłowej kwoty dofinansowania do wypłaty należy zawsze w powyższej sytuacji zaznaczyć pole 2 w poz. 46 i pole 1 w poz. 47 informacji INF-D-P.

Ponadto Fundusz zwraca uwagę, że zgodnie z art. 26b pkt 7 ustawy o rehabilitacji (...) (z zastrzeżeniem art. 26b ust. 8) miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych. W związku z powyższym, jeżeli całość wynagrodzenia pracownika jest wypłacone ze środków publicznych, dofinansowanie do kosztów płacy takiego pracownika nie przysługuje. (...)".

Oprac. Edyta Sieradzka wiceprezes OBPON.ORG