Od 1 grudnia 2012 r. wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników muszą być przekazywane na ich konta bankowe lub przekazem pocztowym. To skutek nowelizacji art. 26a i b ustawy z 28 czerwca 2012 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r., poz. 986).
Źródło problemu z interpretacją tego przepisu tkwi w fatalnej jego jakości. Gdyby bowiem ustawodawca użył sformułowania „wskazany przez pracownika rachunek bankowy", dopuszczalne byłoby przelanie wynagrodzenia także na konto osoby trzeciej lub takie, do którego pracownik jest jedynie współuprawniony. Wówczas urzędowe wyjaśnienia tej regulacji byłyby zbędne. Teraz zaś wielu takich podwładnych i ich pracodawców ma duży problem, co robić, gdyż często pracownicy ci nie mają założonych kont bankowych.
Kasa zamknięta
Dotychczas pensje odbierali zazwyczaj w kasie zakładu. Dlatego po ogłoszeniu nowelizacji ustawy zatrudniający zastanawiali się, jak rozumieć zawarte w niej sfromułowanie „jego rachunek bankowy". Czy wolno przelać pensję na rachunek osoby spokrewnionej z niepełnosprawnym pracownikiem? Czy może to być rachunek wskazany przez niego, np. w oświadczeniu? Pytania te są o tyle ważne, że pracownik podaje rachunek, który jest zapisany na męża/żonę (lub wspólny), brata/siostrę, a czasem na osoby niespokrewnione.
Z pierwszych telefonicznych wyjaśnień urzędników Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wynikało, że takie przelewy na obce rachunki są niemożliwe. Co prawda później BON dopuściło, że może to być konto bankowe wskazane przez tych pracowników, ale po trzech tygodniach wycofało się z tej deklaracji. W tej sytuacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.ORG, która pierwsza otrzymała korzystną dla pracowników interpretację znowelizowanych przepisów, wskazała pracodawcom, że nie może już rekomendować tego rozwiązania i ponosić odpowiedzialności za wyjaśnienia BON, które w tej sprawie są różne.
W przyszłości więc pracodawcy muszą brać pod uwagę tę opinię, starając się o pomoc publiczną z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Jeśli naruszą któryś z warunków jej udzielenia, a do takich należy też prawidłowy sposób przekazania wynagrodzenia, to PFRON może zakwestionować wsparcie.
Najpierw tak, potem nie
BON w odpowiedzi na pytanie organizacji OBPON.ORG w interpretacji z 28 września 2012 r. dopuściło, że sformułowanie „jego rachunek bankowy" oznacza, że rachunek bankowy, na który przekazywane jest wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego, może należeć do wskazanej przez pracownika osoby, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej".
Zobacz:
Natomiast odpowiadając 16 października 2012 r. Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, BON stwierdził, że sformułowanie „jego rachunek bankowy" >patrz ramka na dole strony. Oznacza, że przez to „należy rozumieć przede wszystkim rachunek osobisty osoby niepełnosprawnej. Współwłasność rachunku jako forma własności również wydaje się dopuszczalna. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoby niepełnosprawne mają trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby, np. opiekuna, pełnomocnika, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej".
Zdaniem organizacji OBPON.ORG obecnie zasadne jest stosowanie przez pracodawców wprost przepisów zawartych w nowym art. 26a ustawy o rehabilitacji, czyli tak jak wcześniej informowała na swoich stronach internetowych oraz szkoleniach, że sformułowanie „jego rachunek bankowy" oznacza rachunek, którego pracownik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Dodatkowo BON w odpowiedzi na pytania OBPON.ORG wskazał, że także po 1 grudnia br. pracodawcy będą mogli stosować tzw. potrącenia z wynagrodzeń, np. zajęcia komornicze, ujęcia pożyczek itd., oraz wypłacać zaliczki a konto wypłaty. Oczywiście te zaliczki po 1 grudnia br. będą musieli już wpłacać na rachunki bankowe pracowników lub przekazem.
Zobacz:
Autorka jest wiceprezesem OBPON.ORG