Świat się zmienia. Czy nam się to podoba, czy nie. Tak było w historii, jest współcześnie i będzie w przyszłości. Pojawiają się nowe technologie, pomysły, programy oraz sposoby ich wykorzystania. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nierealne lub nieopłacalne z uwagi na koszty, teraz może być wdrażane. Technologie, które wydawały się nie do zastosowania w pewnych branżach, teraz pozwalają te branże rozwijać. To naturalne zjawisko.

Dla firm oznacza to jedno. Albo będą szły z duchem czasu, albo w pewnym momencie wypadną z rynkowej gry. Nieraz trudno ten moment uchwycić i dopiero po pewnym czasie przedsiębiorca może sobie zadać pytanie, co przeoczył oraz gdzie i kiedy popełnił swoisty błąd zaniedbania.

W szczególności może tak się stać poprzez brak dopływu świeżej krwi do firmy, a za tym idzie – brak dopływu nowych pomysłów i spojrzenia na prowadzoną działalność gospodarczą. Przeciwdziałać temu mogą inwestycje w kapitał ludzki. I chociaż może to pojęcie brzmi górnolotnie i przez niektórych jest niedoceniane, to warto sobie uzmysłowić, że za wszystkimi zmianami stoją ludzie.

Nowoczesne technologie, wydajne maszyny, dobre oprogramowanie, czy wreszcie różnego rodzaju innowacje nie biorą się z powietrza. Stoją za nimi ludzie. Nawet jeżeli nie każda firma od razu musi być ich twórcą, to powinna umieć je wykorzystać. A do tego znów potrzebna jest odpowiednia kadra. I w ten sposób wracamy do inwestycji w kapitał ludzki.

Co to znaczy

Jeżeli kogoś razi sam zwrot inwestowania w kapitał ludzki, to może go z łatwością zastąpić. Przecież w praktyce chodzi o to, aby umożliwiać własnym pracownikom podnoszenie kwalifikacji. Za pojęciem tym kryją się więc szkolenia, kursy, staże, warsztaty, a także wymiana wiedzy oraz czerpanie z doświadczeń innych ludzi. Każde z tych zadań może być realizowane w różny sposób.

Firma może zorganizować samodzielnie szkolenie dla pracowników lub też poszukać odpowiednich podmiotów na rynku, które uczynią to za nią. Może też delegować poszczególnych pracowników na kursy, staże lub studia podyplomowe.

Co istotne bardzo dużo takich projektów jest w tej chwili współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dla przedsiębiorcy oznacza to mniejszy koszt takiego przedsięwzięcia.

Kursy i studia

Z kursów i szkoleń dotowanych przez Unię Europejską mogą korzystać zarówno członkowie kadry zarządzającej danym przedsiębiorstwem, jak i pozostali pracownicy. Poziom dofinansowania takich projektów zależy od tego, czy kurs ma charakter ogólny, czy jest to szkolenie specjalistyczne (dające bardzo konkretną wiedzę i umiejętności) oraz od tego, czy z pomocy korzysta mała, średnia, czy też duża firma. I może się wahać od 25 proc. (duże przedsiębiorstwo, szkolenie specjalistyczne) do 80 proc. (mała firma, szkolenie ogólne).

Przedsiębiorca, który chciałby zorganizować samodzielnie, zamknięte szkolenie dla własnych pracowników i uzyskać na to dotację, musi przygotować wniosek i wystartować w konkursie o takie dotacje.

Wymaga to więc znacznie większego zaangażowania po stronie firmy. Ma jednak tę zaletę, że pozwala przeprowadzić kurs w pełni dostosowany do bieżących potrzeb, z możliwością zatrudnienia własnych ekspertów. Z drugiej strony warto zauważyć, że wiele firm nie będzie stało przed koniecznością szkolenia wszystkich lub znacznej części pracowników.

Wtedy przechodzenie procedury przygotowywania wniosku o dotację, a następnie jej rozliczania może nie być opłacalne. Pozostaje skorzystanie z kursów, szkoleń lub studiów przygotowanych przez wyspecjalizowane instytucje, które działając we własnym imieniu uzyskały unijne wsparcie. Gdzie szukać takich kursów?

Dobrym miejscem do tego jest portal inwestycjawkadry.pl (www.inwestycjawkadry.info.pl). Jest to specjalna wyszukiwarka kursów, szkoleń oraz studiów podyplomowych, dająca możliwość wybrania m.in. opcji, czy interesują nas wszystkie szkolenia, czy też tylko te dotowane ze środków EFS.

Oczywiście kryteriów wyszukiwania jest więcej. Da się np. określić, czy interesuje nas dowolna kategoria szkolenia, czy związana z jakąś branżą lub konkretnym zagadnieniem. Wybierając tę drugą opcję, wyszukiwarka daje dostęp do subkategorii szkolenia.

Przykładowo dla ogólnej kategorii szkolenia: ekologia, system wskaże subkategorie: ochrona środowiska, edukacja ekologiczna, inżynieria środowiska. Poszukiwania da się także zawęzić do konkretnego województwa. Natomiast informacja dla przedsiębiorców, którzy chcieliby jednak samodzielnie ubiegać się o dofinansowanie, jest taka, że za organizację konkursów w każdym województwie odpowiadają inne instytucje. Z reguły są to urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy.

W każdym razie należy szukać podmiotu (tzw. instytucji wdrażającej), który odpowiada za realizację działania 8.1.1 programu „Kapitał ludzki".

Współpraca z naukowcem

Jak jeszcze można przyczynić się do podniesienia poziomu innowacyjności firmy i jej otwarcia na nowe pomysły i technologie? Interesującą sposobność do tego daje działanie 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw" programu „KL". Zgodnie z nazwą ma się ono przyczyniać do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy sektorem biznesu i nauki. W praktyce oznacza to realizację takich projektów, jak:

- wymiana pracowników poprzez organizację staży lub praktyk (zarówno pracowników firm w jednostkach naukowych, jak i w drugim kierunku),

- organizacja kursów lub szkoleń prowadzonych przez (lub z udziałem) pracowników naukowych odpowiednich jednostek lub uczelni, a ukierunkowanych na wdrożenie przedsięwzięć innowacyjnych w firmie.

- tymczasowe zatrudnienie w przedsiębiorstwie tzw. wysoko wykwalifikowanego personelu.

Na czym polega ten ostatni rodzaj pomocy? Mianowicie firma, która prowadzi lub chce rozpocząć prowadzenie badań, prac rozwojowych lub wdrożyć innowacyjne rozwiązania, może skorzystać z usług pracownika naukowego. W tym celu zatrudnia go u siebie na czas określony i przez ten czas ponosi połowę kosztów z tym związanych. Pozostałą część wynagrodzenia finansują fundusze europejskie. Mówiąc dokładniej tzw. koszty kwalifikowane, czyli właśnie te, które mogą być dotowane, obejmują:

- koszt wynagrodzenia brutto oraz opłaconych od wynagrodzeń obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne,

- koszty dojazdów i przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia,

- koszty skorzystania z usług agencji pośrednictwa pracy,

- dodatek z tytułu zmiany miejsca pracy.

Istotne przy ubieganiu się o ten rodzaj wsparcia jest to, że przedsiębiorca, chcąc skorzystać z usług naukowca, musi specjalnie dla niego utworzyć nowe stanowisko pracy. W żadnym wypadku nie może on zatem zastępować dotychczas zatrudnionych w firmie osób.

Ponadto powierzone mu zadania muszą się wiązać z prowadzeniem badań nad produktami lub usługami firmy, ich rozwijaniem lub wdrażaniem w przedsiębiorstwie nowoczesnych rozwiązań (wdrażaniem innowacji). Także w tym przypadku za rozdzielanie dotacji odpowiadają władze regionalne. Wniosek o dofinansowanie takiego projektu należy złożyć w odpowiedzi na ogłoszony przez nie konkurs. Zwykle jego regulamin precyzuje, kto i na jakich warunkach może ubiegać się o pomoc oraz to, jakie kryteria decydują o wyborze projektów.

Nabór wniosków

Do 30 października br. wnioski o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.2.1 będzie przyjmował wojewódzki urząd pracy w Krakowie.

W tym konkursie na wsparcie mogą liczyć projekty obejmujące szkolenia i/lub doradztwo dla pracowników przedsiębiorstw prowadzone przez (lub z udziałem) pracowników naukowych jednostek naukowych i uczelni, ukierunkowane na wdrożenie przedsięwzięć innowacyjnych w przedsiębiorstwach oraz te związane z tymczasowym zatrudnieniem w firmach wysoko wykwalifikowanego personelu. Budżet konkursu to 7 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane w siedzibie WUP w Krakowie, plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków oraz w siedzibach zespołów zamiejscowych: w Tarnowie, al. Solidarności 5-9, (33-100 Tarnów), w Nowym Sączu ul. Węgierska 146, (33-300 Nowy Sącz). Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu, wytyczne, wzory dokumentów znajdują się na stronie poświęconej programowi „Kapitał ludzki" w Małopolsce: www.pokl.wup-krakow.pl.

Adres portalu z wyszukiwarką dotowanych kursów i szkoleń www.inwestycjawkadry.info.pl