Kwota miesięcznego dofinansowania dla niepełnosprawnego pracownika zależy od wymiaru jego czasu pracy, stopnia niepełnosprawności zatrudnionego, szczególnych schorzeń zatrudnionego oraz typu pracodawcy, który go zatrudnia. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłaca miesięczną pomoc proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy podwładnego.
Zgodnie z art. 12 ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475, dalej ustawa nowelizująca) kwota wsparcia wynikająca z art. 26a ust. 1 i 1b ustawy o rehabilitacji w 2012 r. jest różna.
Ważna zmiana
Od 1 lipca 2012 r. pracodawcy otrzymają mniejsze kwoty maksymalnego dofinansowania dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i lekkim. Zwiększyła się natomiast pomoc dla osób ze stopniem znacznym.
Przy dofinansowaniach od lipca do końca grudnia 2012 r. kwota dofinansowania wyliczana na podstawie art. 26a (ust. 1 i 1b) ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) dla zakładów pracy chronionej (zpchr) wynosi:
- 180 proc. najniższego wynagrodzenia u osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 115 proc. najniższego wynagrodzenia u niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 45 proc. najniższego wynagrodzenia u niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Te kwoty dofinansowania zwiększają się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia u niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych (zgodnie z art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji).
Pracodawcy inni niż zakłady pracy chronionej, którzy mają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągają wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc., oraz ci, którzy zatrudniają w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników, przez cały 2012 r. mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości:
- 70 proc. kwot przysługujących zakładom pracy chronionej,
- 90 proc. kwot przysługujących zpchr, gdy dotyczyć to będzie osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.
Najniższe wynagrodzenie
Zgodnie z art. 10 ustawy nowelizującej w latach 2011 i 2012 przez najniższe wynagrodzenie rozumie się to minimalne za pracę obowiązujące w grudniu 2009 r., czyli 1276 zł. Taką kwotę bierze się do wyliczeń.
Tabela przedstawia kwoty dofinansowania dla zpchr i pracodawców z tzw. otwartego rynku od lipca do grudnia 2012 r.
Od stycznia do czerwca
Natomiast za okres styczeń – czerwiec 2012 r. dofinansowanie wyliczone na mocy art. 26a (ust. 1 i 1b) ustawy o rehabilitacji dla zpchr było następujące:
- 170 proc. najniższego wynagrodzenia u osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 125 proc. najniższego wynagrodzenia u niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 50 proc. najniższego wynagrodzenia u osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Podobnie jak w drugim półroczu także w pierwszym te kwoty zwiększały się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia u niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych. Niezmienione były także stawki dla zpchr.
W tabeli podajemy wyliczone kwoty dofinansowań od stycznia do czerwca dla zpchr i pracodawców z otwartego rynku.
Jakie ograniczenia
Począwszy od okresu sprawozdawczego 03/2011 r. dofinansowanie nie przysługuje na pracowników z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.
Miesięczne dofinansowanie nie może przekroczyć 90 proc. faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a u pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, zwanego dalej „pracodawcą wykonującym działalność gospodarczą” – 75 proc. tych kosztów.
Przez koszty płacy należy rozumieć wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Miesięczne dofinansowanie nie obejmuje wynagrodzenia pracownika w części sfinansowanej ze środków publicznych.
Pomocy PFRON nie dostanie też pracodawca wykonujący działalność gospodarczą, który:
- znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej,
- musi zwrócić pomoc wynikającą z wcześniejszych decyzji Komisji Europejskiej, uznających ją za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem,
- otrzymałby pomoc w formie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia, a skutkowałoby to u niego przekroczeniem 10 mln euro rocznego wsparcia na zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników.