Nie ma specjalnej filozofii czy nadmiernej komplikacji przy udzielaniu pracownikom urlopów wypoczynkowych. Od lat te zasady niemal się nie zmieniają.
Tegoroczna modyfikacja w przepisach o wakacjach dotyczy jedynie wydłużonego czasu, do kiedy pracownik może wybrać zaległy urlop za 2011 r. Wolno mu to zrobić do końca września zamiast do końca pierwszego kwartału, jak było jeszcze w ubiegłym roku. Podwładni mają więc na to jeszcze cztery miesiące.
Mimo stałości innych reguł niektórzy pracodawcy – i to tuż przed sezonem wyjazdów – nabierają wątpliwości, czy prawidłowo je stosują, gdy pracownik wypełni wniosek wakacyjny. I sądząc po pytaniach kierowanych do redakcji, są to często zagadnienia podstawowe, nieskomplikowane i wielokrotnie już wyjaśniane.
A już prawdziwą panikę przełożeni odczuwają przy policzeniu podwładnemu wynagrodzenia urlopowego, świadczenia urlopowego czy dofinansowania wczasów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Zamęt w firmach wynika też z innych przepisów, stosowanych np. wobec niepełnosprawnych pracowników czy tych, którym przysługuje tylko częściowy urlop (tzw. proporcjonalny).
Zrozumiałe zdenerwowanie wywołuje u pracodawców i ich służb kadrowych również nadzwyczajna sytuacja, gdy z różnych powodów wypoczywający pracownik jest nagle potrzebny w pracy. Jak go wezwać, za co wtedy trzeba mu zapłacić, czy zwrot kosztów obejmuje także rodzinę pracownika?
Najlepiej byłoby radzić spokojne przeczytanie przepisów, ich zrozumienie i zastosowanie. Niestety, one często też nie są jasne, a w razie wątpliwości należy sięgnąć po urzędowe wyjaśnienia.
Aby nie martwić się okresem wakacyjnym personelu, przygotowaliśmy przegląd podstawowych informacji związanych z udzielaniem pracownikom urlopów wypoczynkowych, nagłym ich skróceniem oraz obliczaniem odpowiednich świadczeń w tym czasie. Przedstawimy też opinie i stanowiska resortu pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, które pozwolą zrozumieć interpretację niektórych regulacji.
Tylko dla przypomnienia i jedynie w wersji skróconej podajemy także inne wiadomości, które mogą się przydać szefowi, gdy pracownik już zdecyduje się na wczasy.
Wyjaśnienia zaczniemy jednak od tego, co zmieniło się w zakresie urlopów wypoczynkowych od stycznia tego roku.
Zachęcam do lektury.
Zobacz inne zagadnienia omówione w poprzednich numerach Vademecum Kadry i Płace:
Szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy
Nowe prawo zwiększa chaos w kadrach