Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie prowadziło postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na montaż i rozruch pieca kremacyjnego w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Firma JM Labus wniosła odwołanie do prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, twierdząc, że nie zachodzi żadna z okoliczności pozwalających na udzielenie zamówienia w tym trybie (określone są one w art. 55 ust. 1 prawa zamówień publicznych).

Zamawiający wskazywał natomiast art. 55 ust. 1 pkt 2 i 3, czyli przepisy pozwalające na wybór tego trybu, gdy „charakter dostaw, usług lub robót budowlanych lub związane z nimi ryzyko uniemożliwia wcześniejsze dokonanie ich wyceny" albo gdy „nie można z góry określić szczegółowych cech zamawianych usług (...)". Odwołujący natomiast przekonywał, że tego typu usługi są na rynku od dłuższego czasu, w Polsce istnieje bowiem 15 działających spalarni.

Izba przyznała rację odwołującemu i nakazała unieważnienie postępowania. Podkreśliła, że tryb negocjacji z ogłoszeniem powinien być stosowany wyłącznie w sytuacjach spełniających przesłanki ustawowe, a zamawiający powinien udowodnić, że nie można z góry określić szczegółowych cech zamawianych usług w taki sposób, aby umożliwić wybór najkorzystniejszej oferty w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego.

„Natomiast sama niemożność określenia cech zamawianego przedmiotu musi mieć charakter obiektywny,  przy uwzględnieniu specyfiki sytuacji danego zamawiającego oraz realiów konkretnej sprawy, a nie opierać się jedynie na subiektywnym przeświadczeniu zamawiającego, niepopartym żadnymi dowodami" – czytamy w uzasadnieniu do orzeczenia KIO.

Ten wyrok w sposób wyraźny podkreśla fakt ponoszenia przez zamawiającego skutków wadliwie lub nierzetelnie wybranego bądź przeprowadzonego postępowania – zwraca uwagę Mariusz Bidziński, radca prawny specjalizujący się m.in. w zamówieniach publicznych. – Wyrażona w uzasadnieniu do wyroku argumentacja ma znaczenie w tym sensie, że stanowić może przyczynek do bardziej rozsądnego i nade wszystko znacznie bardziej odpowiedzialnego podejmowania czynności na wstępnym etapie postępowania – dodaje.

sygnatura akt KIO 87/12