Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 4 listopada 2011 r. (IBPBII/ 1/436-354/11/AA).

Wnioskodawca jest właścicielem istniejącego od 1997 r. przedsiębiorstwa, prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Zamierza wnieść całe przedsiębiorstwo aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za udziały w tej spółce. Jego zdaniem przekazanie aportu będzie podlegało podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Izba Skarbowa uznała to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdziła, że PCC podlegać będzie zmiana umowy spółki, która wiąże się z wniesieniem aportu, a nie samo wniesienie aportu.

Wniesienie aportu nie może być bowiem traktowane jako czynność tożsama ze zmianą umowy spółki.

Paweł Kopko konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Zgodnie z wyrażoną w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zasadą numerus clausus (zamkniętej listy) czynności podlegających PCC o opodatkowaniu decyduje zakwalifikowanie danej czynności do enumeratywnego katalogu określonego w tym artykule. Wniesienie do spółki z o.o. przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, w formie wkładu niepieniężnego w zamian za udziały, będzie się wiązało z podwyższeniem jej kapitału zakładowego.

W konsekwencji, w świetle art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC nastąpi zmiana umowy spółki z o.o., która zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC podlega opodatkowaniu. Sama czynność wniesienia aportu nie mieści się natomiast w zamkniętym katalogu czynności określonych w art. 1 ustawy o PCC, w związku z czym w aktualnym stanie prawnym nie podlega temu podatkowi. Należy zaznaczyć, że na gruncie ustawy o PCC opodatkowaniu podlegają tylko i wyłącznie czynności cywilnoprawne objęte zakresem ustawy, a nie ich przedmiot.

Biorąc to pod uwagę należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku opodatkowana PCC będzie zmiana umowy spółki (podwyższenie kapitału zakładowego na skutek wniesienia aportem przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego w zamian za wydanie udziałów), a nie sama czynność wniesienia aportu. Dodać należy, że w analizowanym przypadku nie będzie miało zastosowania wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o PCC, gdyż wnioskodawca zamierza przekazać w formie aportu przedsiębiorstwo prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zwolnienie obejmuje natomiast umowy spółek i ich zmiany związane z łączeniem spółek kapitałowych, ich przekształceniem w inne spółki kapitałowe oraz wniesieniem do nich w zamian za udziały lub akcje: przedsiębiorstw spółek kapitałowych, ich zorganizowanych części a także udziałów lub akcji dających w nich większość głosów. W związku z tym, że PCC podlega zmiana umowy spółki, obowiązek podatkowy zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o PCC będzie ciążył na spółce z o.o.

Oznacza to, że na wnioskodawcy nie będą z tego tytułu ciążyć żadne obowiązki w zakresie PCC. Wysokość zobowiązania podatkowego należy określić zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b w związku z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC w wysokości 0,5 proc. wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy spółki. Biorąc to pod uwagę, należy zgodzić się ze stanowiskiem Izby Skarbowej.