Zamawiający uznał, że ceny poniżej połowy szacunkowej wartości zamówienia są rażąco niskie. Na tej podstawie odrzucił część ofert. Jednakże zdaniem Krajowej Izby Odwoławczej (sygnatury akt : KIO 2559/11 KIO 2573/11 KIO 2578/11) takie arbitralne rozstrzygnięcie jest niezgodne z prawem. Dopiero wykazanie bowiem, że za daną cenę nie da się wykonać przypisanego do niej zakresu robót, może wskazywać na to, że jest ona rażąco niska.

Fakt jej wystąpienia powinien udowodnić zamawiający. Nie wystarczy przy tym sama deklaracja, że dana cena wydaje się zaniżona lub nierealistyczna.

Także porównywanie kwot zaproponowanych w kilku ofertach i uśrednianie ich wartości nie daje podstaw do przyjęcia, że którakolwiek z nich jest rażąco niska. Na przykład koszty usług intelektualnych, zwłaszcza koszty osobowe, często są niewymierne. Mogą być inaczej wyceniane przez różne firmy.

O cenie rażąco niskiej nie przesądzają też fragmentaryczne, niezgodne z oczekiwaniami zamawiającego, wyjaśnienia wykonawcy. Ogłaszający przetarg takie braki powinien zestawić z wyceną innych elementów i przedstawić ich wagę na tle całego przedmiotu zamówienia i jego wartości. Dopiero brak wytłumaczenia się wykonawcy z wyceny określonych robót i nieuwzględnienie kosztów części zamówienia może stanowić podstawę do uznania, że mamy do czynienia z rażąco niską ceną.

Zobacz serwis:

Zamówienia publiczne » Oferty » Rażąco niska cena