Jedną z bardzo ważnych zasad zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków jest zapewnienie, by dostawy wody i odprowadzanie ścieków były ciągłe i nieprzerwane. W tym celu w uzzwzoś uregulowane są przypadki, w których przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć odbiorcom usług dostawy wody i odprowadzanie kanalizacji.
Katalog tych sytuacji jest zamknięty. Wszelkie modyfikacje możliwości odcinania wody lub dostępu do kanalizacji w regulaminie świadczenia usług czy też w umowie z użytkownikiem usług są niedopuszczalne.
Zastępczy punkt poboru
Przedsiębiorstwo, które odcięło dostawę wody z wymienionej przyczyny, jest obowiązane do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania odbiorców o możliwościach korzystania z tego punktu.
Ponadto o zamiarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz o miejscach i sposobie udostępniania zastępczych punktów poboru wody przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek zawiadomić państwowego inspektora sanitarnego, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz odbiorcę usług co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.
Kwestie odcinania wody i przyłącza kanalizacyjnego są już uregulowane w regulaminie usług o dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, który jest aktem prawa miejscowego. Przedsiębiorstwo powinno w nim określić wszystkie sytuacje, w których można ograniczyć lub zakazać poboru wody.
Kwestia możliwości odcięcia wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego jest z uwagi na charakter świadczonych usług (użyteczność publiczna) ściśle i enumeratywnie określona. Art. 8 uzzwzoś nie przewiduje możliwości odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego odbiorcy, gdy ten uniemożliwia pracownikom przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego realizację uprawnień z art. 7 uzzwzoś ani też nie przewiduje takich sankcji za dokonanie w instalacjach wewnętrznych odbiorcy zmian wpływających negatywnie na funkcjonowanie urządzeń przedsiębiorstwa.
Artykuł ten daje możliwość przedsiębiorcy odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego w razie m.in. nieuiszczenia przez odbiorcę należności za pełne dwa okresy obrachunkowe, następujące dopiero po dniu otrzymania upomnienia o uregulowanie zaległej opłaty (we wzorcu umownym mowa jest jedynie o „nieuregulowaniu należności za świadczone usługi”), a także gdy stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego (np. w wyniku zmian dokonanych przez odbiorcę).
Tylko wyjątkowo
Rozwiązanie umowy przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno być dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, przemawia za tym szczególny charakter usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
Bez dostawy
Zgodnie art. 8 uzzwzoś przedsiębiorstwo może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, jeżeli:
• przyłącze wodociągowe lub przyłącze kanalizacyjne wykonano niezgodnie z przepisami prawa,
• odbiorca usług nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia o uregulowanie zaległej opłaty,
• jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe uszkodzenie albo pominięcie urządzenia pomiarowego,
• został stwierdzony nielegalny pobór wody lub nielegalne odprowadzanie ścieków, to jest bez zawarcia umowy i przy celowo uszkodzonych albo pominiętych wodomierzach lub urządzeniach pomiarowych.