Oficjalnych danych nie ma, ale dane ekspertów wskazują na wzrost zainteresowania spółkami na Cyprze. Potwierdza to liczba wydawanych przez Ministerstwo Finansów interpretacji podatkowych, których jest co roku kilkaset, zwykle korzystnych dla przedsiębiorców.

Coraz więcej polskich przedsiębiorców zgłasza się do kancelarii prawnych z pytaniem, jak założyć firmę na Cyprze. Współpracujemy z kancelarią z Nikozji, która dotychczas zarejestrowała już ponad tysiąc takich spółek – mówi Mariusz Witkowski, adwokat i partner w kancelarii CWKH z Katowic.

Jak podkreśla, do prowadzenia biznesu na Cyprze paradoksalnie zachęca zapowiadana przez polski rząd zmiana zawartej z tym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

– Wydaje się, że założenie spółki na Cyprze to jedna z najczęściej stosowanych przez Polaków optymalizacji podatkowych z wykorzystaniem struktur międzynarodowych. Co ważne, kraj ten należy do UE, nie jest klasycznym rajem podatkowym, a oferowane zachęty wynikają z jego wewnętrznego systemu prawnego i z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Cypru z Polską – mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w firmie doradczej KPMG.

132 interpretacje dotyczące Cypru wydało od początku 2011 r. Ministerstwo Finansów

Co można zyskać? Na przykład możliwość obniżenia do 9 proc. realnego opodatkowania dywidend wypłacanych wspólnikowi z Polski.

Umożliwia to zawarta w umowie podatkowej z tym krajem klauzula tax sparing. Dla porównania: polski podatnik płaci 19 proc. od dywidendy otrzymywanej z polskiej spółki.

Równie kuszące są zasady rozliczania dyrektorów, którzy nie są na Cyprze rezydentami. Mogą w ogóle uniknąć podatku. Cypr nie pobiera podatku od ich wynagrodzeń (tzw. director's fee), a w Polsce są one wyłączone z opodatkowania PIT.

Aby skorzystać z tych rozwiązań, nie trzeba przebywać fizycznie na Cyprze – dodaje Andrzej Marczak.

Umowa podatkowa z tym krajem nie zawiera też tzw. klauzuli nieruchomościowej. Oznacza to, że jeśli spółka cypryjska sprzedaje akcje lub udziały polskiej spółki, w której głównym majątkiem jest nieruchomość położona w Polsce, to spółka cypryjska nie zapłaci u nas CIT.

Niedługo może się to zmienić. Jak poinformowało „Rz" Ministerstwo Finansów, na początku maja zakończono renegocjacje umowy podatkowej z Cyprem. Rozpoczęła się procedura uzyskania zgody Rady Ministrów na podpisanie protokołu. Jeśli rząd taką zgodę wyrazi, podpisanie jest możliwe w ciągu dwóch miesięcy. Do tego czasu protokół pozostaje utajniony.

Ministerstwo Finansów zapowiadało wcześniej, że chce wyeliminować z umowy m.in. klauzulę tax sparing.

– Należy pamiętać, że inwestycje zagranicznych spółek są jednym z głównych źródeł dochodów Cypru. Trudno oczekiwać, by ten kraj był zainteresowany rezygnacją ze wszystkich preferencji – mówi Andrzej Marczak.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

 

Zobacz serwis:

Firma za granicą » Cypr