Zgodnie z ustawą o PIP główny inspektor pracy może cofnąć uprawnienia rzeczoznawcy ds. BHP w razie stwierdzenia podczas odbioru obiektu lub jego eksploatacji, że w opinii rzeczoznawca nie uwzględnił istotnych przepisów BHP. Decyzja o cofnięciu uprawnień powinna być podjęta po rozpatrzeniu wyjaśnień zainteresowanego.

W dotychczasowych przepisach nie było trybu zgłaszania zastrzeżeń do opinii rzeczoznawcy i procedury prowadzącej do pozbawiania go uprawnień w wypadku błędów.

Rozporządzenie wskazuje sytuacje uzasadniające cofnięcie uprawnień rzeczoznawcy ds. BHP. Zgodnie z nim inspektor będzie niezwłocznie powiadamiać okręgowego inspektora pracy właściwego ze względu na lokalizację projektowanego obiektu budowlanego, gdy stwierdzi, że rzeczoznawca wydał opinię naruszającą w sposób rażący przepisy BHP lub nie uwzględnił w niej istotnych przepisów BHP.

Określono, jak powinien być sporządzony wniosek dotyczący cofnięcia uprawnień rzeczoznawcy. W dokumencie skierowanym do GIP powinny się znaleźć dane identyfikujące inwestora, rzeczoznawcę, a także opiniowany projekt. Oczywiście inspektor musi wskazać, na czym polegał błąd zawarty w projekcie, którego rzeczoznawca nie uwzględnił w opinii do projektu, a także uzasadnić konieczność wszczęcia postępowania w sprawie cofnięcia uprawnień.

Podstawa prawna:

- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej (DzU nr 87, poz 488).