Firma w spadku – nie ma VAT przy sukcesji - interpretacja podatkowa

Towary wykorzystane przez spadkobierców do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej nie będą opodatkowane. To dlatego, że nie stanowią przedmiotu ostatecznej konsumpcji.

Aktualizacja: 15.06.2020 18:27 Publikacja: 15.06.2020 07:11

Firma w spadku – nie ma VAT przy sukcesji - interpretacja podatkowa

Foto: Adobe Stock

Minister finansów rozstrzygnął w interpretacji ogólnej kwestię rozliczenia VAT przez przedsiębiorstwo w spadku. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą wykorzystać przejęty majątek do dalszego prowadzenia biznesu.

Jak wyjaśnił minister, powstanie przedsiębiorstwa w spadku oznacza na gruncie przepisów ustawy o VAT powstanie nowego bytu – podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej po zmarłym przedsiębiorcy będącym osobą fizyczną. W związku ze śmiercią tego podatnika przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem na gruncie VAT w okresie od otwarcia spadku do dnia: wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego (jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o kontynuowaniu prowadzenia przedsiębiorstwa).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?