- Czy możemy zaliczyć do osób niepełnosprawnych osobę, która ma orzeczenie z MSWiA wydane w roku 2003, zawierające adnotację, że inwalidztwo istnieje od roku 1992?
Nie,
orzeczenia MSWiA, które zostały wydane po 1 stycznia 1998, nie przekładają się na żaden ze stopni niepełnosprawności.
Tylko osoby, które przed 1 stycznia 1998 zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, zachowują uprawnienia należne osobom niepełnosprawnym na czas, na jaki zostało wydane orzeczenie.
Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm. dalej ustawa o rehabilitacji) orzeczenie o zaliczeniu do:
- I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Wyjątek stanowi orzeczenie III grupy inwalidztwa wydane przez organ orzeczniczy Ministerstwa Obrony Narodowej (wojskowa komisja lekarska) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (komisja lekarska MSWiA).
Traktowane jest ono jako orzeczenie o braku niepełnosprawności, ponieważ dotyczy osób zdolnych do pracy poza służbą.
Zakwalifikowanie do lekkiego stopnia niepełnosprawności może mieć miejsce tylko wtedy, gdy orzeczenie o III grupie inwalidztwa z tytułu niezdolności do służby mundurowej zawiera równocześnie orzeczenie III grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia.
Ten pracownik, aby mieć u pracodawcy status osoby niepełnosprawnej, powinien wystąpić z wnioskiem o orzeczenie np. do powiatowego zespołu orzekającego.
Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Czytaj też:
Zobacz
»
»