[b]W grudniu ub.r. daliśmy skierowanie na badania wstępne kandydatowi na pracownika. Ostatecznie ta osoba zawarła z nami umowę-zlecenie od stycznia. Nie ma w niej zapisu o konieczności przeprowadzenia badań i opłaceniu ich przez pracodawcę. Czy kosz tych badań doliczyć zleceniobiorcy do przychodu?[/b]
W art. 207 § 2[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] jest zawarta ogólna zasada, że koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników.
Zgodnie z art. 229 § 6 k.p. wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt firmy. Ona ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.
Z kolei art. 304 § 1 k.p. nakłada na pracodawcę zatrudniającego w zakładzie pracy lub w innym miejscu przez niego wyznaczonym osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy (np. na podstawie umowy-zlecenia, umowy o dzieło) obowiązek zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p.
Sposób realizacji tego obowiązku ustala pracodawca m.in. w zależności od charakteru pracy i miejsca jej wykonywania. Może uznać, że aby wypełnić to zobowiązanie, konieczne jest np. poddanie osoby fizycznej badaniom lekarskim bądź szkoleniu w dziedzinie bhp.
W takim wypadku osoba zatrudniona na innej podstawie niż stosunek pracy musi poddać się takim badaniom i szkoleniu. W myśl bowiem art. 304[sup]1[/sup] k.p. obowiązki, o których mowa w art. 211 k.p. (obowiązki pracownika), w zakresie określonym przez pracodawcę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Zobowiązania stron umowy cywilnoprawnej, w tym dotyczące również bhp, mogą być w niej zawarte. Zatem można w niej zapisać, że koszty badań i szkolenia ponosi osoba zatrudniona na jej podstawie w części lub w całości.
Gdy kwestia ta nie została tu w ogóle uregulowana, to należałoby przyjąć, że skoro obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków podczas świadczenia usług przez zleceniobiorcę, to koszt tych badań powinien jednak ponieść zleceniodawca.
[ramka] [b]Czytaj więcej w serwisie na temat [link=http://www.rp.pl/temat/137396.html]badań lekarskich[/link][/b][/ramka]