[b]Tak brzmi wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 sierpnia 2010 r. (KIO/1734/10)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W przetargu na kompleksowe utrzymanie czystości w szpitalu wraz z dezynsekcją i deratyzacją zamawiający żądał m.in. przedstawienia wykazu osób, które będą uczestniczyć w realizacji tych usług, a także wykazu środków, które będą używane. Firma, której ofertę uznano za najkorzystniejszą, nie przedstawiła wykazu osób. Jeśli chodzi o listę chemikaliów, to była ona niekompletna.

Nie wymieniała bowiem środków, które miały być zastosowane przy dezynsekcji i deratyzacji. Zamawiający dostrzegł te braki, ale doszedł do wniosku, że da się je naprawić. Najpierw poprosił o wyjaśnienia, a ostatecznie dwukrotnie o uzupełnienie brakujących dokumentów. Po doniesieniu ich przez firmę zakwalifikował dokumenty jako prawidłowe.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Krajowa Izba Odwoławcza, badając ten spór, rozdzieliła dwa rodzaje dokumentów. Do pierwszego zaliczyła wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia. W jego przypadku zamawiający nie tylko mógł, ale musiał wezwać do uzupełniania w razie stwierdzenia braku.

Wezwanie było konieczne w świetle przepisu art. 26 ust. 3 [link=Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 25 sierpnia 2010 r. (KIO/1734/10)]prawa zamówień publicznych[/link], bowiem dotyczyło dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, jest dokumentem, który zamawiający uprawniony był żądać na dowód potwierdzenia spełniania warunku dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, a przez to należy do kategorii dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 pzp, i jako taki podlega uzupełnieniu.

Za innego rodzaju dokument izba uznała natomiast wykaz środków służących do realizacji zamówienia. Za udowodnione uznała, że w ofercie nie było listy środków do dezynsekcji i deratyzacji. Uzupełniony na wezwanie zamawiającego wykaz tych środków nie może być poddany ocenie i sanować braków stwierdzonych w ofercie.

Wykaz środków używanych do realizacji przedmiotu zamówienia nie należy, w świetle § 1 ust. 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F14A5E8C0DF921158A15231792882E2F?id=336579]rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (DzU nr 226, poz. 1817)[/link], do dokumentów, których zamawiający jest uprawniony żądać na potwierdzenie spełniania warunku udziału w postępowaniu w zakresie zdolności technicznej, i w związku z powyższym nie podlega uzupełnieniu w trybie art. 26 ust. 3 pzp.

W tych okolicznościach należy uznać, iż czynność uzupełnienia jest nieważna na podstawie art. 58 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928 ]kodeksu cywilnego[/link] (którą to okoliczność Izba zobowiązana jest brać pod uwagę z urzędu) i jako taka nie wywołuje skutków prawnych.