[b]Tak brzmi wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 31 sierpnia 2010 r. (KIO/1765/10)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W przetargu na modernizację serwerowni jedna z firm złożyła kserokopię polisy OC. Ponieważ kopia nie była poświadczona za zgodność z oryginałem, a dodatkowo przedsiębiorca nie przedstawił dowodu jej opłacenia, zamawiający nie mógł uznać tego dokumentu. Zazwyczaj w takiej sytuacji powinien wezwać do jego uzupełnienia.

Zauważył jednak, że w ofercie brakuje też oświadczeń dotyczących zapewnienia serwisu gwarancyjnego, dlatego uznał, że uzupełnienie nie wchodzi w grę. Art. 26 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=358718]prawa zamówień publicznych[/link] nie pozwala bowiem wzywać do uzupełnienia dokumentów, kiedy oferta i tak podlega odrzuceniu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Firma, która złożyła odwołanie przekonywała, że zamawiający powinien ją wezwać zarówno do uzupełnienia polisy, jak i oświadczeń dotyczących zapewnienia serwisu gwarancyjnego. Krajowa Izba Odwoławcza doszła jednak do innych wniosków i przyznała rację zamawiającemu.

Jej zdaniem oświadczenia dotyczące: zapewnienia serwisu gwarancyjnego, zapewnienia gwarancji przez producenta sprzętu oraz zobowiązania co do przejęcia przez producenta zobowiązań wynikających z gwarancji na wypadek, gdyby serwisant nie wywiązywał się ze swych zadań, nie są dokumentami podlegającymi uzupełnieniu na podstawie art. 26 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=358718]prawa zamówień publicznych[/link].

Złożenie oświadczeń oznaczało przyjęcie przez wykonawcę ciężaru zapewnienia serwisu gwarancyjnego odpowiadającego oczekiwaniom zamawiającego. Oświadczenia te nie stanowiły potwierdzenia jakości oferowanych urządzeń i nie mieściły się w katalogu dokumentów podlegających uzupełnieniu w trybie art. 26 ust. 3 pzp.

Zastosowanie procedury uzupełniania dokumentów wymaga ścisłego wypełnienia przesłanek określonych w przepisie, w tym w szczególności dotyczących zakresu możliwych do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów. Uzupełnieniu podlegać

mogą wyłącznie oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu, a także spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Takiego charakteru nie miały oświadczenia żądane przez zamawiającego dla potwierdzenia spełnienia wymagań dotyczących serwisu gwarancyjnego urządzeń gaśniczych.

Zastosowanie trybu uzupełnienia dokumentu mającego potwierdzać spełnianie warunku udziału w postępowaniu wyłączone zostało w sytuacji, gdy oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania. W opisywanym przetargu oferta podlegała odrzuceniu, a więc zamawiający nie mógł wezwać do uzupełnienia dokumentów.