Kierowcy przysługuje wynagrodzenie za pracę i inne należności ze stosunku pracy (wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, za dyżur, dodatek za pracę w porze nocnej) oraz świadczenia wyrównawcze. Ich wypłata to rekompensata za wykonaną przez szofera pracę, natomiast świadczenia wyrównawcze, którymi w szczególności są diety, mają pokrywać koszty poniesione przez pracownika w związku z odbywaną delegacją.

Prawo pracy nie przewiduje ryczałtowego rozliczania kosztów podróży służbowej. Potwierdza to [b]wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Oddział Zamiejscowy we Wrocławiu z 29 czerwca 2001 r. (II SA/Wr 942/99)[/b].

Zgodnie z nim „skoro ustawodawca w ustawie ustrojowej zawarł postanowienie o zwrocie kosztów podróży, to nie można takiego unormowania utożsamiać z możliwością ryczałtowego rozliczenia tychże”.

Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę regulujące w sferze pozabudżetowej zasady zwrotu pracownikowi kosztów związanych z podróżą służbową muszą być w tym zakresie zgodne z powszechnym prawem pracy.

[i]Marcin Leki jest starszym inspektorem pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu[/i]