Jesteśmy małą firmą. Zatrudniamy kilka osób na umowę o pracę i kilka na podstawie zlecenia. Jeden z naszych etatowych pracowników będzie przechodził na emeryturę. Czy jako mały przedsiębiorca także musimy wypłacić mu odprawę emerytalną? Dodam, że ta osoba pracuje u nas tylko 4 lata.
[b]Tak[/b]. Odprawa emerytalno-rentowa jest świadczeniem przysługującym wszystkim pracownikom bez względu na wielkość firmy, która ich zatrudnia. Natomiast konieczność jej wypłacenia wynika z art. 92[sup]1[/sup] § 1 kodeksu pracy.
Obowiązek ten ciąży na pracodawcy względem takiego pracownika, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę.
Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi także w razie przejścia na wcześniejszą emeryturę. Orzekał o tym [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2001 r. (I PKN 187/00)[/b].
Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej nie jest natomiast uzależnione od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.
Wyłączną przesłanką nabycia prawa do odprawy jest bowiem ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Zatem nie nabywa prawa od odprawy emerytalno-rentowej taki pracownik, który uzyskuje stwierdzenie uprawnień emerytalnych i rentowych, ale nie zaprzestaje zatrudnienia.
Przepisy kodeksu pracy stanowią, że wysokość odprawy pieniężnej wynosi równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przy czym art. 92[sup]1[/sup] § 2 kodeksu pracy ustanawia tylko minimalną wysokość wspomnianej odprawy.
Postanowienia układów zbiorowych pracy i regulaminów wynagradzania mogą przewidywać wypłatę odprawy w wyższej wysokości. Nie mogą być jedynie mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy. Tak też nakazuje art. 9 § 2 kodeksu pracy.
[i]Podstawa prawna:
– art. 92[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]