[b]Tak.[/b] Po przejściu z umowy o pracę na działalność gospodarczą można w przyszłym roku wybrać stawkę liniową, mimo współpracy z byłym pracodawcą i wykonywania tych samych czynności co na etacie. Tak wynika z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352244]nowelizacji ustawy o PIT z 18 marca 2010 r.[/link]

Do tej pory było tak, że jeśli przedsiębiorca współpracował ze swoim byłym szefem i robił w firmie to samo co wcześniej na etacie, na podatek liniowy musiał poczekać przynajmniej rok.

[ramka][b]Przykład 1[/b]

Pani Kowalska w 2009 r. była księgową w firmie ABC. W grudniu 2009 r. się zwolniła, a w styczniu 2010 r. założyła własną działalność, prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Nadal współpracuje z byłym pracodawcą, wystawiając faktury za swoje usługi. Ponieważ pokrywają się one z czynnościami wykonywanymi podczas zatrudnienia, podatek liniowy może odprowadzać dopiero w 2011 r.

(tak wynikało z art. 9a ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT w starym brzmieniu).[/ramka]

[ramka][b]Przykład 2[/b]

Pan Nowak jest informatykiem w firmie X. W grudniu 2010 r. chce się zwolnić, a od stycznia przyszłego roku założyć własną działalność, usługi informatyczne.

Nadal będzie współpracować z firmą X, wystawiając faktury za swoje usługi. Może jednak wybrać podatek liniowy już w 2011 r. (ograniczenie z art. 9a ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT zostało bowiem uchylone).[/ramka]

Warto jednak pamiętać, że po zmianie skali podatkowej w 2009 r. stawka liniowa nie jest już tak atrakcyjna, jak wcześniej. Dochody do 85 528 zł są obciążone 18-proc. podatkiem i oczywiste jest, że bardziej się to opłaca niż 19-proc. stawka liniowa.

Wyższy dochód to 32-proc. danina, ale nawet wtedy nie zawsze podatek liniowy będzie lepszy. Jego wybór powoduje bowiem, że nie możemy korzystać z większości ulg.

[ramka][b] Zobacz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352244]wchodzącą dziś w życie nowelizację ustaw o PIT i CIT[/link][/b] [/ramka]