[b]Pracownicy naszego zakładu (dziesięć osób) chcieli zapisać się do związku zawodowego. Złożyli wnioski. Po tygodniu otrzymali odmowę przyjęcia. W uzasadnieniu napisano, że odmowa nastąpiła z powodu złożenia donosu do Państwowej Inspekcji Pracy. Tymczasem wnioskujący ustosunkowali się jedynie do pisma skierowanego do PIP przez inne osoby. Co w tej sytuacji można zrobić?[/b]
Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=47010438E5AE96DB7F75059388491A07?id=162202]ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.)[/link] oraz innych powszechnie obowiązujących aktów prawnych nie regulują trybu i zasad przyjmowania członków do związku zawodowego.
W tej sprawie art. 13 pkt 5 ustawy związkowej odsyła do statutu związkowego. To właśnie ten akt ustala zasady nabywania i utraty członkostwa.
W konsekwencji to właściwe organy danego związku stosują w tym względzie reguły statutowe. W tej sferze zakres swobody ustalania treści statutu jest bardzo szeroki, dodatkowo wzmocniony postanowieniami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76419]konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 87 z 9 lipca 1948 r. dotyczącej wolności związkowej ochrony praw związkowych (DzU z 1958 r. nr 29, poz. 125)[/link].
Jeżeli zainteresowany pracownik spotka się z odmową przyjęcia do danego związku zawodowego, powinien zapoznać się ze statutem i ustalić, czy:
- spełnia określone w nim wymogi do przyjęcia w poczet członków,
- statut przewiduje możliwość odwołania od decyzji odmawiającej przyjęcia do grona członków związku.
Gdy te warunki są spełnione, może skorzystać z drogi odwoławczej. W sytuacji gdy statut nie przewiduje możliwości odwołania od decyzji odmawiającej przyjęcia do związku, nie widzę możliwości skorzystania z innych dróg czy sposobów postępowania w celu „wymuszenia” przyjęcia do danego związku.
Nikt z zewnątrz nie może bowiem narzucić związkowi zawodowemu przyjęcia określonej osoby w poczet członków.