[b]– Na jakich zasadach powinno się wystawiać pełnomocnictwo do podpisywania dokumentów w przetargu? Czy może ono być ogólne – do występowania we wszystkich postępowaniach o zamówienia publiczne?
Czy należy wymienić dokumenty, które będzie podpisywać pełnomocnik, oraz czy trzeba określić datę ważności pełnomocnictwa?[/b] – pyta czytelnik.
Przepisy prawa zamówień publicznych nie wprowadzają szczególnych regulacji dotyczących pełnomocnictw (poza wymogiem ustanawiania pełnomocników przez konsorcja). Zastosowanie mają więc przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Zgodnie z nimi pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu.
Czy startowanie w przetargach, składanie ofert i ewentualne podpisywanie umów nie przekracza zwykłego zarządu? Pomijając wyjątkowe sytuacje – tak. Podstawowym celem każdego przedsiębiorcy jest osiąganie zysku przez zawieranie różnego rodzaju kontraktów, w tym również umów o zamówienia publiczne.
Podobne wnioski wynikają z orzecznictwa. [b]W wyroku z 18 grudnia 2009 r. (KIO/UZP 1636/09) Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła m.in.:[/b]
„reprezentowanie spółki w celu wykonywania jej funkcji, dla których została powołana, jest wykonywaniem czynności zwykłego zarządu. Brak jakichkolwiek podstaw prawnych, aby wysnuwać wnioski, że składanie ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wymaga pełnomocnictwa rodzajowego, to jest takiego, jakie jest niezbędne do czynności przekraczających zwykły zarząd”.
Skoro wystarczy pełnomocnictwo ogólne, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnić w nim daną osobę do składania ofert we wszystkich przetargach i do podpisywania umów o zamówienia publiczne (chociaż częściej spotyka się takie, w którym wskazane jest konkretne zamówienie publiczne).
Nie ma potrzeby wskazywania konkretnych dokumentów, które będzie podpisywał pełnomocnik – wystarczy ogólne sformułowanie, np. „upoważniam do reprezentowania firmy w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych”. Trzeba pamiętać, że pełnomocnictwo musi być sporządzone w formie pisemnej.
Nie ma potrzeby wskazywać daty ważności pełnomocnictwa – będzie ono wówczas ważne, dopóki nie zostanie odwołane przez mocodawcę.
Warto pamiętać, że ogólne pełnomocnictwo nie wystarczy do wszystkich czynności związanych z przetargami. Złożenie odwołania do KIO będzie już wymagało pełnomocnictwa rodzajowego, w którym zostanie wskazana ta czynność. W przeciwnym razie odwołanie zostanie odrzucone.