[b]– Czy urlop wychowawczy wliczamy do lat pracy pracownika? A jak on wpływa na uprawnienia do urlopu wypoczynkowego? [/b] – pyta czytelniczka.
Okres urlopu wychowawczego wlicza się do zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ale dopiero w dniu zakończenia tego urlopu. Przesądza o tym art. 186[sup]5[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16CE313132751414394A91DEB4DDED31?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link].
Dotyczy to wszelkich uprawnień, a więc uzależnionych zarówno od ogólnego, jak i zakładowego stażu pracy. Odnosi się to do np. okresu wypowiedzenia, nagrody jubileuszowej czy odprawy przy zwolnieniach grupowych.
To jest automatyczne działanie przepisu, który nie przewiduje wyjątku wobec żadnych uprawnień pracowniczych.
[srodtytul]Jak to liczyć[/srodtytul]
Jednak oznacza to, że aby skorzystać z przywileju wliczenia miesięcy czy lat urlopu wychowawczego do stażu, pracownica lub pracownik muszą zakończyć taki urlop i wrócić do firmy lub z dniem zaprzestania opieki nad dzieckiem zakończyć karierę zawodową.
Ważny jest więc moment zakończenia tego urlopu rodzicielskiego, a nie jego startu.
Jeśli do dnia rozpoczęcia urlopu wychowawczego pracownica miała np. dziewięć lat i siedem miesięcy stażu zawodowego, to po podjęciu obowiązków służbowych po sześciomiesięcznym urlopie wychowawczym jej okres zatrudnienia wynosi dziesięć lat i jeden miesiąc.
Dzięki temu np. jej co najmniej dziesięcioletni staż pracy uprawnia ją do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego.
[srodtytul]Wolne proporcjonalnie zmniejszone[/srodtytul]
Pamiętać należy o tym, że nawet po powrocie do dotychczasowego pracodawcy po urlopie wychowawczym trwającym dłużej niż miesiąc urlop wypoczynkowy pracownika trzeba proporcjonalnie obniżyć.
Taki sposób wskazuje art. 155[sup]2[/sup] § 1 pkt 2 k.p.
[ramka][b]Przykład 1[/b]
Początek urlopu wychowawczego pani Ewy przypadał w 2009 r., a pracownica wraca do firmy 1 lutego 2010 r. Za ten rok pracodawca ustala urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia przypadającego do końca 2010 r.
U pani Ewy będzie to 11/12 z 26 dni (czyli w zaokrągleniu 24 dni), bo w pracy pojawi się 1 lutego.
Inaczej natomiast stanie się, gdy powrót do pracy z urlopu rodzicielskiego nastąpił w tym samym roku kalendarzowym, w którym się on zaczął.
Wówczas wymiar wypoczynku pracownika będzie zależeć od tego, czy przed wychowawczym wyjechał na wakacje, czy nie (art. 155[sup]2[/sup] § 2 k.p.). Jeśli je wykorzystał, to zyskał.
Ale mogą się tu pojawić dodatkowe komplikacje.[/ramka]
[ramka][b]Przykład 2[/b]
Uprawniona do 20 dni wakacji pani Kamila skorzystała z nich bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, czyli do końca marca 2009 r.
Następnie zdecydowała się na półroczny urlop wychowawczy od 1 kwietnia do końca września 2009 r. W trakcie tego urlopu jej staż pracy wzrósł do dziesięciu lat i tym samym nabyła prawo do 26 dni wakacji.
Pracodawca powinien więc dać jej tzw. urlop uzupełniający, będący różnicą między wykorzystanym 20-dniowym wypoczynkiem a wyższym wymiarem.
Policzył jej zatem urlop proporcjonalny z 26 dni na pozostałe miesiące do końca roku kalendarzowego (3/12 x 26 dni, w zaokrągleniu 7 dni).
Ponieważ art. 155[sup]3[/sup] § 2 k.p. wskazuje, że wymiar urlopu należny pracownikowi w roku kalendarzowym nie może przekraczać tego wynikającego z art. 154 § 1 i 2 k.p., pani Kamila otrzyma tylko sześć dni uzupełnienia, bo wcześniej miała już 20-dniowe wakacje.[/ramka]