Wynika to z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7B53EB5EA8B9366B5E3E806FD86728FD?id=251485]rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD[/link], które weszło w życie 1 stycznia 2008 r. Wprowadza ono do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej nową klasyfikację PKD 2007.

[ramka][b]Zapamiętaj[/b]

Aktualizacja PKD w ewidencji działalności gospodarczej zgodnie z nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 19 grudnia 2008 r.jest zwolniona z opłat.[/ramka]

Od tego dnia wpis podmiotów zarówno do ewidencji działalności gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego, jak i Krajowej Ewidencji Podatników następuje według PKD 2007. Traci moc rozporządzenie wprowadzające jako aktualną klasyfikację PKD 2004, a od początku 2010 r. przestanie zupełnie obowiązywać. Klasyfikacja zmieniła się znacznie, praktycznie wszystkie symbole, które obowiązywały w PKD 2004, zostały zmienione na nowe oraz uzupełnione nowymi pozycjami.

[srodtytul]Kto powinien uzupełnić...[/srodtytul]

Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne mogą zmienić kody PKD na własny wniosek w urzędzie gminy czy KRS lub za pomocą ankiety aktualizacyjnej z urzędu statystycznego.

Od 1 lipca 2008 r. wszystkie urzędy statystyczne w Polsce miały obowiązek wysyłki do wszystkich podmiotów posiadających numer REGON ankiety aktualizacyjnej, w której zawarta była także aktualizacja kodów PKD na PKD 2007.

[srodtytul]... i jak to zrobić[/srodtytul]

Przedsiębiorca powinien wypełnić ten dokument i następnie odesłać do urzędu. Na tej podstawie urząd wydaje nowe zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON zawierające zaktualizowane dane. Zbiór informatyczny rejestru REGON zostanie udostępniony ministrowi sprawiedliwości, ministrowi finansów i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz organom prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej o podmiotach wpisanych do ewidencji prowadzonej przez dany organ. Nie jest to jednak równoznaczne ze zmianą wpisu w ewidencji działalności czy z aktualizacją w KRS.

Urzędy gmin prowadzące ewidencję działalności gospodarczej preferują natomiast, aby dokonać aktualizacji w gminie na wniosku EDG-1, wówczas złożenie wniosku jest równoznaczne z poinformowaniem wszystkich urzędów o zaistniałej zmianie. Na tej podstawie wydane zostaje nowe zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności (zmiana) oraz zaświadczenie o numerze REGON (zmiana).

[srodtytul]Spółki zapłacą[/srodtytul]

Istotną kwestią jest fakt, że zmiana kodów PKD pociąga za sobą obowiązek ich wpisywania do umów spółek prawa handlowego, w których przedmiot działalności do tej pory był określony za pomocą numerów PKD według starej klasyfikacji. Zgodnie z art. 256 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BDB324E07A674D0A7B06EBABFED103A3?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link] zmiana danych dotyczących przedmiotu działalności wymaga zmiany zapisów w umowie spółki i wymaga formy szczególnej, tj. aktu notarialnego.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Przepisy regulujące funkcjonowanie spółek prawa handlowego w Polsce wyraźnie określają, że zmiany danych w rejestrze zgłaszane mogą być jedynie na wniosek przedsiębiorcy. Aktualizacja danych tylko za pomocą ankiety aktualizacyjnej z urzędu statystycznego nie jest dostateczna, ponieważ dane w rejestrze KRS i tak nie będą zgodne z rzeczywistością.[/ramka]

Zmiana PKD wiąże się również z aktualizacją w KRS i – niestety – w przypadku spółek prawa handlowego jest to procedura dość kosztowna ze względu na wydatki notarialne oraz opłaty sądowe za zmianę w KRS. Dlatego warto przy okazji dokonywania zmiany innych danych w rejestrze zmienić jednocześnie zakres PKD na nowy.

[srodtytul]Sankcji nie przewidziano[/srodtytul]

Rozporządzenie wprowadzające w życie nową klasyfikację PKD nie określa sankcji dla przedsiębiorców za niedokonanie zmiany w terminie do 31 grudnia 2009 r. Ustawodawca nie przewiduje też na dzień dzisiejszy żadnych związanych z tym kar.

Urzędy gmin aktualnie wymagają, aby przy jakiejkolwiek zmianie danych aktualizować również PKD. Bez takiej czynności nie obędzie się także wtedy, gdy przedsiębiorca chciałby zawiesić swoją działalność. Dokumenty zawierające PKD 2004 przestaną obowiązywać i staną się nieaktualne. Z informacji z urzędów gmin i skarbowych wynika, że [b]jeśli po 1 stycznia 2010 r. przedsiębiorca będzie chciał otrzymać potwierdzenie o wpisie do ewidencji z aktualnymi danymi lub potwierdzić swoje dane na druku NIP-5 w urzędzie skarbowym, a wcześniej nie dokonał zmiany PKD, nie otrzyma takiego zaświadczenia bez uprzedniej aktualizacji wpisów w rejestrach.[/b]

Przepisy przez ostatnie dwa lata dopuszczały możliwość współistnienia obu klasyfikacji, tj. PKD 2004 i 2007. Czas ten jednak powoli się kończy, do końca 2009 r. pozostało niewiele czasu. Od 1 stycznia 2010 r. będzie obowiązywała tylko klasyfikacja PKD 2007. Warto więc zmienić PKD na nowe już teraz.

[i]Autorka jest doradcą ds. działalności gospodarczej w SOHOfinance[/i]