[b]Czy jest możliwe, aby samochód (rok produkcji 2008) miał w dowodzie rejestracyjnym wpis „samochód osobowy”, ale miał świadectwo homologacji na ciężarowy?[/b]
Jest to możliwe, choć z pewnością nie dotyczy każdego modelu pojazdu. Po to, żeby zmienić przeznaczenie samochodu z ciężarowego na osobowy, trzeba przejść odpowiednie badania w okręgowej stacji kontroli pojazdów, dostać zaświadczenie i pójść do wydziału komunikacji po zmianę wpisu w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu.
Taka zmiana nie spowoduje natomiast zmiany świadectwa homologacji, bo o nie może się starać wyłącznie producent lub importer nowego pojazdu.
Wprawdzie [b]18 grudnia 2000 r. NSA podjął uchwałę (sygn. OPK 18/00)[/b], że przedsiębiorca zmieniający rodzaj i przeznaczenie samochodu z osobowego na ciężarowy również musi uzyskać świadectwo homologacji (nowe), ale w praktyce było i jest to nieosiągalne (choćby ze względu na koszty). W rzeczywistości więc i zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E05007D20D64F5228CD0967E014120FD?id=178080]prawem o ruchu drogowym[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180131]rozporządzeniem ministra infrastruktury z 24 października 2005 r. (DzU nr 238, poz. 2010 ze zm.)[/link] świadectwo homologacji dostają tylko producenci i importerzy nowych pojazdów.
Domyślamy się jednak, że czytelniczka pyta o to w kontekście przepisów podatkowych. Tu jednak - należy pamiętać - obowiązują zupełnie inne przepisy określające, jaki pojazd jest samochodem osobowym.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 5a pkt 19 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=616567B1FD0C9F07B77F768F9E6AEF22?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] i art. 4a pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CDC7865DD16688BFFB807F3AF3415585?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link] samochodem osobowym jest pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
b) pojazdu samochodowego mającego więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,
c) pojazdu samochodowego, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków,
d) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
e) pojazdu samochodowego będącego pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług.
Z kolei o tym, który pojazd nie jest samochodem osobowym, a tym samym daje prawo do pełnego odliczenia VAT mówi art. 86 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E4B12121C6BA925A40564C74A5AFC974?id=172827]ustawy o podatku od towarów i usług[/link].
To, czy są spełnione warunki wymienione w tym przepisie, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. I w tym wypadku zatem wpis w dowodzie rejestracyjnym może się różnić od tego, co wynika ze świadectwa homologacji.