Z art. 104 ust. 12 i 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6AF72318275AE98D6E47F54CB33F7C56?id=296270]ustawy o podatku akcyzowym[/link] wynika, że do przeliczenia podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej stosuje się bieżący kurs średni wyliczony i ogłoszony przez NBP w dniu powstania obowiązku podatkowego. Jeśli taki kurs nie został ogłoszony, do przeliczenia podstawy opodatkowania stosuje się ostatni, przed dniem powstania obowiązku podatkowego, bieżący kurs średni.

Istotny dla obliczeń jest zatem dzień powstania obowiązku podatkowego. Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu jest to:

- dzień przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, jeżeli nabycie prawa rozporządzania autem jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem go na terytorium kraju;

- dzień nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, jeżeli nastąpiło to po przemieszczeniu auta na terytorium kraju.

Z reguły przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym samochody nabywane są w innym państwie, a już po przeniesieniu własności przywożone są do Polski. Wtedy dniem powstania obowiązku podatkowego jest dzień sprowadzenia auta do Polski.

Należy zatem do przeliczeń przyjąć kurs średni NBP z dnia sprowadzenia samochodu do Polski, ewentualnie (jeśli był to dzień, w którym kursu nie ogłoszono) ostatni wcześniej ogłoszony kurs.