Taki zarzut sformułował Komitet Niezależnych Ekspertów. Na gruncie art. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B930155891E39382E8D666B46C873FB8?id=77876]Europejskiej Karty Społecznej[/link] powstają wątpliwości, czy Polska przestrzega przewidzianego w nim prawa do organizowania się.
Chodzi o umożliwienie tworzenia związków zawodowych emerytom i bezrobotnym. Strona polska ma jednak wątpliwości, jak miałyby one wykonywać swoje zadania. Wniosek Komitetu Niezależnych Ekspertów co do obowiązku przyznania bezrobotnym, emerytom i rencistom prawa do tworzenia własnych związków zawodowych nie jest uzasadniony w świetle tradycyjnie przypisanych im funkcji. Działające w Polsce związki, np. NSZZ "Solidarność", przewidują możliwość pozostawania w ich szeregach, trudno sobie jednak wyobrazić związek składający się wyłącznie z emerytów lub bezrobotnych.
Rada Ministrów wystąpiła więc do KNE o szczegółowe uzasadnienie. Zwróciła się także o wyjaśnienie, jakie cele mogłyby mieć te grupy osób, których nie uda się osiągnąć poprzez zrzeszanie się w inny sposób. To jeden z problemów, o których mowa w przygotowanym przez Ministerstwo Pracy sprawozdaniu rządu dotyczącym działań podjętych, by wprowadzić w życie niektóre postanowienia Europejskiej karty społecznej.