Osoba zatrudniona na stanowisku stróża może pracować w równoważnym systemie pracy, ponieważ wszelkie obostrzenia czasu pracy osób niepełnosprawnych nie mają zastosowania wobec osób zatrudnionych przy pilnowaniu.
Na ogół osoby niepełnosprawne, bez względu na stopień niepełnosprawności, nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej dłużej niż 40 godzin w tygodniu i osiem godzin na dobę. A w przypadku osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności czas ich pracy skraca się do 35 godzin w tygodniu i siedmiu na dobę.
Zasady te określa art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=46F8F8E9B9E55AD1CC69C26203AE8C3D?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji)[/link].
Ale jej następny przepis – art. 16 – ustanawia dwa odstępstwa od tych reguł. Pierwsze dotyczy osób niepełnosprawnych zatrudnionych przy pilnowaniu. Drugie natomiast ma miejsce w sytuacji, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę; przy czym koszty niezbędnych badań ponosi pracodawca.