Dyplom ukończenia studiów to dokument, którego zgodnie z art. 221 kodeksu pracy pracodawca może żądać od kandydata do pracy.

[b]Jeśli szef ma podejrzenia, że dyplom, który przedstawił mu pracownik, jest sfałszowany, może wnieść do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa[/b]. A to dlatego, że [b]posługiwanie się fałszywym dokumentem stanowi przestępstwo z art. 270 kodeksu karnego[/b], zgodnie z którym, kto w celu użycia za autentyczny podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Na tym się nie kończą negatywne skutki posiadania takiego dokumentu.

[srodtytul]Można rozwiązać angaż...[/srodtytul]

I tak, [b]świadome wprowadzenie w błąd pracodawcy poprzez przedstawienie sfałszowanego dyplomu może skutkować wypowiedzeniem stosunku pracy[/b]. Zwłaszcza wtedy, gdy pracownik nie posiada wymaganego do zatrudnienia na danym stanowisku wykształcenia. Należy też uznać, że jest to uzasadniona przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę.

Co prawda, w przypadku gdy pracownik odwoła się od dokonanego wypowiedzenia do sądu pracy, to właśnie sąd dokonuje oceny, czy w danych okolicznościach wypowiedzenie było uzasadnione czy nie. Bierze wtedy pod uwagę słuszny interes obu stron stosunku pracy w powiązaniu z jego celem i istotą. Można jednak z dużą pewnością stwierdzić, że skoro posługiwanie się fałszywym dokumentem stanowi przestępstwo, to tym bardziej stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Kodeks pracy wymaga, aby przyczyna wypowiedzenia była prawdziwa i konkretna. A zatem utrata zaufania do pracownika, będąca następstwem posługiwania się sfałszowanym dyplomem, stanowi uzasadnioną przesłankę wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.

[srodtytul]... albo go anulować...[/srodtytul]

Ponadto, zgodnie z art. 84 kodeksu cywilnego pracodawca może się uchylić w takiej sytuacji od skutków swojego oświadczenia woli co do zawarcia umowy – jako złożonego pod wpływem błędu wywołanego przez drugą stronę (art. 84 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Tu jednak należy zwrócić uwagę, iż możliwość taka istnieje wtedy, gdy ta fałszywa informacja (czyli fałszywy dyplom) jest na tyle istotna w konkretnych okolicznościach, że bez niej oceniający sprawę rozsądnie pracodawca nie zawarłby umowy o pracę. Należy więc uznać, że jeśli pracownik zatrudniony był na stanowisku, którego zajmowanie wiązało się z wymogiem posiadania wyższego wykształcenia, skorzystanie przez pracodawcę z tego rozwiązania jest jak najbardziej dopuszczalne.

[srodtytul]... lub zastosować dyscyplinarkę[/srodtytul]

Natomiast zgodnie z art. 52 kodeksu pracy [b]pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. [/b]

Wymienione trzy przesłanki muszą wystąpić łącznie, aby pracodawca mógł skorzystać z sankcji natychmiastowego rozwiązania umowy z winy pracownika. Przestępstwem jest nie tylko sfałszowanie dokumentu, ale także posługiwanie się takim dokumentem. Należy więc uznać, że [b]skoro pracownik przedstawił pracodawcy fałszywy dyplom, a w czasie trwania umowy nie wyprowadził go z błędu – przestępstwo jest popełnione w czasie trwania stosunku pracy[/b].

Co do oceny, czy przestępstwo uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na zajmowanym stanowisku, należy wskazać, że chodzi nie tylko o przypadki, w których posiadanie wyższego wykształcenia było niezbędne do zajmowania stanowiska.

Przesłanka ta będzie również spełniona, gdy fakt popełnienia przestępstwa tego rodzaju uniemożliwia dalsze zatrudnienie z uwagi na rodzaj czynności wchodzących w zakres obowiązków pracownika.

Jako przykład można wskazać [b]wyrok Sądu Najwyższego z 13 stycznia 1986 r. ( I PRN 116/85)[/b], w którym wskazał, że pracownik zatrudniony w zakładzie pracy do prowadzenia spraw kadrowych, który przerabia lub używa przerobionego świadectwa pracy, nie może nadal zajmować tego stanowiska w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 2 k.p.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.[/ramka]