[b]Zdarza się, że pracownika trzeba czasowo oddelegować do wykonywania innych zadań. Można to zrobić na dwa sposoby: albo przesunąć go w obrębie jednego zakładu pracy, albo oddelegować do danej spółki z grupy kapitałowej. Jakich reguł powinien przestrzegać pracodawca, powierzając zatrudnionemu inne zadania?[/b]
Warto pamiętać, że te warianty dotyczą dwóch różnych sytuacji. Pierwsza wskazuje na delegowanie podwładnych do wykonywania innych czynności, niż wynika to z umówionego w umowie rodzaju pracy, ale w obrębie tej samej firmy.
[b]Czy w tym wypadku pracodawca musi składać tej osobie wypowiedzenie zmieniające?[/b]
Nie. Ale musi pamiętać, że nowe zadania można powierzyć zatrudnionemu tylko w sytuacji, gdy jest to uzasadnione potrzebami firmy. Pracownik, którego to będzie dotyczyć, mógłby wykonywać nowe zadania bez składania takiego wypowiedzenia maksymalnie przez trzy miesiące. Co więcej, musi otrzymywać co najmniej takie samo wynagrodzenie, jakie dostawał na poprzednim stanowisku. Ważne jest też to, że nowe zadania, które pracodawca zamierza mu powierzyć, powinny odpowiadać jego kwalifikacjom.
[b]Druga sytuacja to delegowanie zatrudnionego do innej firmy.[/b]
W tej sytuacji pracodawca może podpisać z innym przedsiębiorcą umowę o świadczenie na jego rzecz usług, np. księgowych. Na tej podstawie może delegować kogoś do pracy w tym podmiocie. Ważne, aby zawarta umowa nie przewidywała jedynie delegowania pracownika. Powinna dotyczyć wykonania określonych usług przez jeden podmiot na rzecz drugiego. Bez tego delegowanie mogłoby zostać uznane za wypożyczenie danej osoby na zasadzie pracy tymczasowej, a tego rodzaju usługi mogą wykonywać jedynie agencje pracy tymczasowej, działające legalnie, na mocy wpisu do rejestru takich agencji. Warto pamiętać, że pracodawca, który nie jest taką agencją, lecz wykonuje usługi dla niej zarezerwowane, może zostać ukarany grzywną w wysokości co najmniej 3 tys. zł.
[b]Czy w takim razie delegowanie osoby, która jedynie wykonuje obowiązki księgowe wynikające z umowy podpisanej przez pracodawców, nie wchodzi w zakres agencji zatrudnienia i nie jest bezprawne?[/b]
Moim zdaniem nie. Ale trzeba pamiętać, że jeśli delegowany miałby wykonywać w innej firmie wspomniane zadania dłużej niż trzy miesiące, to trzeba by mu zmienić w umowie o pracę m.in. rodzaj pracy. Co więcej, zmiana zakresu czynności wiąże się ze zmianą umowy ze względu na zmianę miejsca pracy. W tym wypadku jest to niezależne od okresu delegowania pracownika.
Można też zastosować inne rozwiązanie, a mianowicie udzielić zainteresowanemu – na jego pisemny wniosek – urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy w innej firmie. Bez zgody podwładnego bowiem nie będzie to możliwe. W takim wypadku konieczne będzie również zawarcie porozumienia z innym przedsiębiorcą, który chciałby, aby pracownik z innej firmy czasowo wykonywał pracę w jego przedsiębiorstwie.
[b]Czy ten sposób nie stanowi obejścia ustawy o zatrudnieniu tymczasowym?[/b]
Konstrukcja jest rzeczywiście podobna do pracy tymczasowej, z tym że pracodawca, który deleguje w ten sposób swoją załogę do innego przedsiębiorstwa, nie pobiera od niego opłat za takie delegowanie.