Również polskie produkty znalazły się w prowadzonym przez UE rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Jest ich obecnie, jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, dziesięć. Wśród nich znajdują się sery: bryndza podhalańska, oscypek i wielkopolski ser smażony; alkohole: półtorak, dwójniak, trójniak i czwórniak; wyroby cukiernicze: andruty kaliskie i rogal świętomarciński oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich.
[srodtytul]Dlaczego warto rejestrować[/srodtytul]
Wszelkie produkty, które zostaną wpisane do unijnego rejestru, są objęte specjalną ochroną. Obowiązujące w tym zakresie przepisy chronią je przede wszystkim przed wszelkim bezpośrednim lub nawet pośrednim wykorzystaniem w celach komercyjnych. Oznacza to, że chronioną nazwą nie mogą się posługiwać wytwórcy produktów, które są podobne czy porównywalne do zarejestrowanych, ale nie są z nimi tożsame.
Produkty podobne nie mogą być również opatrzone nazwami, w których nazwie chronionej towarzyszy wyrażenie „w stylu”, „w rodzaju”, „tak jak produkowane w” czy nawet „podobne”.
Zakazane jest również używanie wszelkich innych fałszywych lub mylących danych odnoszących się do miejsca pochodzenia produktu, jego właściwości lub podstawowych cech, a także stosowanie wszelkich innych praktyk, które mogłyby wprowadzić w błąd zainteresowanych nabyciem oryginalnego produktu.
[srodtytul]Jak składać wnioski[/srodtytul]
Zasady rejestracji oraz ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych określa ustawa z 17 grudnia 2004 r. ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176384]DzU z 2005 r. nr 10, poz. 68 ze zm.[/link]).
Wnioski o rejestrację nazwy pochodzenia, oznaczenia geograficznego lub specyficznego charakteru produktu rolnego (środka spożywczego) składa się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Należy tego dokonać, posługując się stosownym wnioskiem (wnioskami), którego wzór określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4AD9BFE81E6309F4ADCA97C425FC174F?id=181977]rozporządzenie z 22 maja 2006 r. w sprawie wzorów wniosków o rejestrację nazw i oznaczeń produktów rolnych lub środków spożywczych oraz wzorów wniosków o zmianę specyfikacji (DzU nr 92, poz. 644 ze zm.)[/link].
Wnioski te można również pobrać ze strony internetowej ministerstwa. Są one dostępne pod adresem [link=http://www.minrol.gov.pl]www.minrol.gov.pl[/link] w zakładce: „formularze wniosku”.
Co do zasady złożony wniosek może dotyczyć tylko jednego produktu rolnego lub środka spożywczego. Prawidłowo wypełniony zawiera: specyfikację, czyli ogólne informacje o produkcie, którego dotyczy, nazwę oraz siedzibę i adres (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania wnioskodawcy) ze wskazaniem osoby, która w jego imieniu działa, oraz adresu do korespondencji.
Bardzo ważne jest, aby we wniosku podać informację dotyczącą zakresu i częstotliwości kontroli zgodności procesu produkcji. Należy również dołączyć dokumenty potwierdzające tradycyjny lub specyficzny charakter produktu, a także organy lub jednostki kontrolujące, czy produkcja odbywa się w zgodzie ze sztuką.
Prawidłowo wypełniony wniosek należy złożyć w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach, oraz na informatycznym nośniku danych (płyta CD, pamięć USB itp.).
[srodtytul]Ocena formalna i merytoryczna[/srodtytul]
Złożony wniosek podlega sprawdzeniu, czy spełnia wszelkie wymagania formalne. Następuje to w terminie 14 dni od dnia, w którym wpłynął do ministerstwa. Jeżeli zostanie stwierdzone, że wniosek nie spełnia wymogów formalnych, jest on zwracany wnioskodawcy z prośbą o uzupełnienie, na co ten ostatni ma również 14 dni liczonych od dnia, w którym wezwanie do niego dotarło. Nieuzupełnienie wniosku w terminie skutkuje tym, że pozostawia się go bez rozpatrzenia. Część błędów, które znalazły się we wniosku, minister rolnictwa może poprawić sam, działając w porozumieniu z wnioskodawcą. Dotyczy to jednak tych, które można zaliczyć do oczywistych omyłek i błędów językowych. Trzeba jednak pamiętać, że poprawki te nie mogą mieć wpływu na merytoryczną zawartość wniosku.
Po zbadaniu formalnej strony wniosku następuje jego wpisanie do prowadzonego przez ministra wewnętrznego rejestru wniosków. Wpisuje się w nim m.in. datę i godzinę wpływu wniosku spełniającego wymogi formalne oraz zgłoszoną nazwę produktu lub środka spożywczego. Data i godzina wpływu kompletnego wniosku ma znaczenie, ponieważ decyduje o kolejności jego dalszego rozpatrywania.
[srodtytul]Zgłaszanie zastrzeżeń[/srodtytul]
Jednym z obowiązków ministra rolnictwa jest ogłoszenie w dzienniku urzędowym danych i informacji dotyczących produktu zgłoszonego do rejestracji. Ich szczegółowy zakres został określony w art. 14 ust. 1 ustawy z 22 maja 2006 r.
Ponadto wniosek podlega publikacji na stronie internetowej ministerstwa. Wszystko po to, żeby informacja o złożonym wniosku dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Dlaczego? Wyjaśnia to art. 17 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym osoba fizyczna lub prawna, a nawet nieposiadająca osobowości prawnej jednostka organizacyjna mająca uzasadniony interes, może – w ciągu 30 dni od dnia ukazania się ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Ministra Rolnictwa – złożyć zastrzeżenia do wniosku. Zastrzeżenie zawiera:
- nazwę, siedzibę i adres albo imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres wnoszącego zastrzeżenie,
- wskazanie uzasadnionego interesu wnoszącego zastrzeżenie.
Datę wpływu zastrzeżenia spełniającego wymogi formalne do ministra właściwego do spraw rynków rolnych wpisuje się do rejestru wewnętrznego wniosków. Uwaga! Zastrzeżenie może dotyczyć tylko jednego wniosku o rejestrację.
[b]Wniesienie zasadnego zastrzeżenia wstrzymuje procedurę rejestracji produktu.[/b] Gdy jest ono niezasadne, a wniosek i produkt, którego dotyczy, spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Rady nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych (DzUrz UE L93 z 2006 r., poz. 12), następuje jego przekazanie do Komisji Europejskiej w celu dokonania rejestracji nazwy lub oznaczenia.
Odmowa przekazania wniosku Komisji następuje w drodze decyzji. Nie stosuje się do niej zasad odwołań, o których mowa w art. 127 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=902D5ED1C257D15744845FCC612F3128?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link].
[ramka][b]Uwaga [/b]
Wniosek sporządza się w języku polskim. Formularz należy wypełnić pismem drukowanym w czarnym kolorze. Jeżeli dokumenty dołączone do wniosku o rejestrację zostały sporządzone w języku obcym, to do wniosku dołącza się także ich tłumaczenie sporządzone przez tłumacza przysięgłego oraz podpisane przez wnioskodawcę.[/ramka]
[ramka][b]Wymagane opłaty[/b]
Za dokonanie oceny wniosku pobierana jest opłata. Wynosi ona [b]300 zł[/b].
Wpłaty należy dokonać na konto dochodów budżetowych [b]Urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Biuro Administracyjno-Budżetowe nr 22 1010 1010 0052 3622 3100 0000[/b].
Tyle samo trzeba zapłacić za ocenę zastrzeżenia do wniosku. Wpłaty dokonuje się na to samo konto. [/ramka]
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[link=mailto:m.cyrankiewicz@rp.pl]m.cyrankiewicz@rp.pl[/link]