Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. nie powoduje zmiany pracodawcy, lecz zmianę formy prowadzenia działalności. Na nowo powstałej spółce spoczywają zatem prawa i obowiązki spółki jawnej, w tym wynikające ze stosunków pracy i z umów cywilnoprawnych, np. umów-zleceń. A więc to ona jako płatnik składek ma dokonywać rozliczeń składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP. W przekazywanych do ZUS dokumentach zgłoszeniowych oraz rozliczeniowych podaje swoje dane identyfikacyjne. Dane te będą inne, niż miała spółka jawna, dlatego nowo powstała spółka musi o nich poinformować ZUS. Ma na to 14 dni od dnia zaistnienia zmian. Powinna złożyć formularz ZUS ZIPA (zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek), bo on jest obowiązujący przy zmianach REGON czy nazwy skróconej. Na tym druku podaje swoje poprzednie oraz aktualne dane identyfikacyjne.
Formularz ZUS ZIPA powinien mieć formę dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Nowa spółka musi dołączyć do niego kopie z urzędu skarbowego o nadaniu NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego REGON.
Jeżeli zmieniają się nie tylko dane identyfikacyjne, ale i inne dane przekazywane do ZUS na formularzu ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika składek), np. adres siedziby płatnika, wówczas przekształcona spółka musi o tym poinformować ZUS. W tym celu jest zobowiązana złożyć formularz ZUS ZPA w trybie zgłoszenia zmiany. Nie ma natomiast obowiązku składania żadnych nowych dokumentów za swoich ubezpieczonych.
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. wywołuje konsekwencje dla dotychczasowych wspólników spółki jawnej. Po przekształceniu nie podlegają ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Nie są bowiem już wspólnikami spółki jawnej, tylko udziałowcami spółki z o.o.