Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na handlu samochodami ma wątpliwości dotyczące rozliczania VAT od zakupu paliwa i części zamiennych. Otóż zgodnie z ogólną zasadą zawartą w ustawie o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Nie może to być jednak więcej niż 6 tys. zł.

Według ustawy o VAT obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu wspomnianych samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych.

Wspomniane ograniczenia nie dotyczą jednak przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów).

W opinii organów podatkowych oznacza to, że jeżeli przedmiotem działalności przedsiębiorcy jest sprzedaż samochodów opodatkowana VAT, to przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup paliwa oraz części zamiennych do tych samochodów. Taki pogląd wyrażono m.in. [b]w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 marca 2009 r. (IPPP3/443-12/09-2/CS)[/b].

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Marcin prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami, zarówno krajowymi, jak i sprowadzonymi z innych państw Unii Europejskiej. Auta te są towarem handlowym. Pan Marcin jest płatnikiem VAT. Rozlicza się na zasadach ogólnych.

Do wspomnianych samochodów kupuje paliwo i części zamienne, które są wykorzystywane do poruszania się tymi pojazdami. Chodzi m.in. o dojazdy do firmy pana Marcina, a następnie o wyjazdy na giełdy samochodowe, a także o jazdy próbne z klientami zainteresowanymi zakupem aut. Pan Marcin jako przedsiębiorca prowadzący handel używanymi samochodami może odliczać VAT naliczony na fakturach dokumentujących zakup paliwa, ponieważ jest podatnikiem i płatnikiem VAT, a paliwo to jest przeznaczone dla towaru handlowego. Ponadto zakupy te są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca ma również prawo obniżyć podatek należny o naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup części zamiennych do tych samochodów. [/ramka]