Jeżeli pracownik zawarł z pracodawcą porozumienie co do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia i strony uzgodniły termin rozwiązania stosunku pracy, to wiąże ono zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Nawet jeśli zostało zawarte w formie ustnej. Zgodnie bowiem z art. 30 kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się:

- na mocy porozumienia stron,

- przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),

- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

- z upływem czasu, na który była zawarta,

- z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. Jest to jedyna regulacja dotycząca instytucji rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron.

Art. 300 kodeksu pracy stanowi, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. W myśl natomiast art. 60 kodeksu cywilnego wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.

Na podstawie tego przepisu należy więc przyjąć, że dopuszczalne jest zawarcie porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy w formie ustnej. W tym wypadku postać pisemna ma znaczenie jedynie ze względów dowodowych. Gdyby jedna ze stron zawierających porozumienie uchylała się od jego skutków, łatwiej byłoby udowodnić zawarcie porozumienia na podstawie dokumentu podpisanego przez strony.

[i]Maciej Telec, legislator w Kancelarii Senatu[/i]