Zbycie udziału powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. To samo dotyczy zbycia części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie.
Strony udają się zatem do notariusza, każda z nich okazuje dokument tożsamości, a notariusz przystawia na umowie sprzedaży stosowny stempel. To z tą chwilą dochodzi do przeniesienia własności. Koszt całej operacji zależy od ceny sprzedaży. Wynagrodzenie notarialne (tzw. taksa) zależy bowiem od wysokości kwoty, na jaką opiewa umowa. W żadnym jednak wypadku nie może przekraczać 300 zł.
Jednym z obowiązków stron jest rozliczenie związanych z transakcją podatków. To jednak nie wszystko. O przejściu udziału, jego części lub ułamkowej części udziału na inną osobę zainteresowani powinni zawiadomić spółkę. Przedstawiają przy tym dowód, który potwierdza, że takie przejście rzeczywiście miało miejsce.Po co to wszystko? Dzięki informacji o sprzedaży zarząd będzie mógł odnotować zmiany własnościowe w prowadzonej przez siebie księdze udziałów i złożyć w sądzie nową listę wspólników. Zwłaszcza dla nabywcy powiadomienie spółki jest niezwykle istotne. Wobec spółki będzie on bowiem uważany dopiero od chwili, kiedy otrzyma ona stosowną informację. Wcześniej nie ma więc co liczyć na dywidendę, uczestnictwo w zgromadzeniu wspólników itp.
[i]Podstawa prawna:
art. 180 i 187 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link][/i]