[b][i]Odpowiada Beata Naróg, specjalistka z zakresu prawa pracy, Doradztwo i Usługi Kadrowe DEFIDE[/i][/b]

Takie świadczenie jest uzależnione od miejsca pracy kierowcy. Musi ono zostać określone w umowie o pracę.

Miejscem wykonywania zadań służbowych może być np. dane miasto, województwo, kraj czy nawet Unia Europejska. [b]Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków z 19 listopada 2008 r. (II PZP 11/08)[/b] stwierdził, że jeśli miejscem pracy kierowcy jest cała Unia Europejska, wówczas nie może on domagać się od pracodawcy wypłaty diety za podróż. Wyjazd służbowy bowiem, w opinii SN, ma mieć charakter incydentalny.

[b]Czy wszyscy kierowcy, których wyjazdy można uznać za służbowe, mogą otrzymać diety?[/b]

Nie. Te bowiem przysługują tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Oczywiście muszą przy tym wykonywać zlecone przez pracodawcę zadania służbowe poza stałym miejscem pracy lub siedzibą pracodawcy.

[b]Od czego zależy wypłata diety?[/b]

Przede wszystkim od długości podróży służbowej. Jeżeli trwałaby ona od ośmiu do 12 godzin, wówczas pracownik ma prawo do połowy diety. Jeśli taka podróż jest dłuższa i trwa ponad 12 godzin, wtedy przewoźnik musi wypłacić mu dietę w pełnej wysokości. A zatem, jeżeli kierowca wyjeżdża np. o godz. 6 rano w podróż służbową i wraca o godz. 18, ma prawo do diety w pełnej wysokości.

Jeśli jego podróż trwa dłużej niż 24 godziny, jego szef za każdą pełną dobę musi mu wypłacić dietę w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę trwającą do ośmiu godzin – połowę tego świadczenia. Jeśli jednak kolejna rozpoczęta doba wspomnianej podróży będzie dłuższa niż osiem godzin, wtedy musi mu przyznać dietę w pełnej wysokości.

Nieco inne są rozliczenia w przypadku podróży zagranicznych. Pracownikom odbywającym taki zagraniczny wyjazd szef ma zapłacić za każdą dobę dietę w pełnej wysokości. Za niepełną dobę podróży należy wypłacić 1/3 diety w przypadku, gdy podróż trwa do ośmiu godzin. Połowę diety ma dostać ten, którego podróż służbowa trwa więcej niż osiem godzin, ale maksymalnie 12 godzin. Za podróż powyżej 12 godzin przewoźnik musi wypłacić dietę w pełnej wysokości.

[b]Czy pieniądze za podróż trzeba wypłacić także wówczas, gdy kierowca ma zapewnione wyżywienie?[/b]

W przypadku podróży krajowej pracodawca nie musi wypłacać diety, jeżeli pracownik miał zapewnione bezpłatne całodzienne wyżywienie, a więc śniadanie, obiad i kolację.

Inaczej jest w przypadku podróży zagranicznych.

W takim przypadku, jeśli pracownik ma zagwarantowane np. śniadanie, przysługuje mu 30 proc. diety na obiad i tyle samo na kolację oraz 25 proc. diety na inne wydatki. W sytuacji, gdy ma zagwarantowane całodzienne wyżywienie, trzeba mu wypłacić jedynie 25 proc. przeznaczonych na inne wydatki.