[b]Wynika tak z wyroku WSA w Gliwicach z 28 października 2008 r. (III SA/Gl 884/08).[/b]
Podatnik prowadził komis samochodowy, w ramach którego sprzedał 21 samochodów osobowych. Zapłacił przy tych transakcjach podatek akcyzowy. Następnie stwierdził, że nie powinien tego robić i złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Twierdził, że jako komisant nie jest de facto sprzedającym. Zgodnie natomiast z ustawą o podatku akcyzowym podatnikiem akcyzy przy sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją w kraju jest sprzedający. Cena uzyskana ze sprzedaży samochodu jest należna komitentowi, a komisant ma prawo wyłącznie do prowizji. Dlatego właściciel komisu uważa, że nie jest podatnikiem podatku akcyzowego i zapłacona przez niego danina powinna być zwrócona.
Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia nadpłaty, uznając, że komisant jest sprzedającym, a w konsekwencji jest on także podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją w kraju. Sprawa trafiła do WSA, który oddalił skargę. Sąd wskazał, że komisant działa na cudzy rachunek lecz we własnym imieniu. Czym innym jest cywilistyczna konstrukcja przeniesienia własności samochodu osobowego z komitenta na kupującego, a czym innym dostawa towaru dokonywana na rzecz kupującego przez komisanta. W świetle ustawy o akcyzie komisant jako sprzedający jest zobowiązany do uiszczenia podatku akcyzowego.
[i]
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Teresa Sławińska, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]
Sąd zajął się wyjaśnieniem kwestii, kto jest podatnikiem akcyzy w transakcji sprzedaży komisowej. Biorąc pod uwagę, że komisant działa we własnym imieniu i to on dokumentuje transakcję sprzedaży samochodu osobowego, jego rozstrzygnięcie należy uznać za prawidłowe. Tym bardziej że definicja sprzedaży na gruncie przepisów o akcyzie obejmuje wiele czynności związanych z wydaniem wyrobu, które nie musi być utożsamiane z transakcją sprzedaży. Zważywszy na to, że w tej sytuacji towar wydaje komisant, także ten argument potwierdza prawidłowość stanowiska sądu.
Pojawia się jednak pytanie o przysługujące komisantowi prawo do odliczenia podatku akcyzowego zapłaconego na wcześniejszym etapie przez komitenta. W komunikacie z 29 września 2006 r. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że przy rozliczaniu podatku z tytułu sprzedaży można uwzględnić podatek zapłacony wcześniej. Aby jednak skorzystać z tego uprawnienia, trzeba udokumentować zapłatę podatku akcyzowego na wcześniejszym etapie. [/ramka]