Nie ma tego obowiązku przy utworzeniu oddziału, zakładu lub przedstawicielstwa.

[srodtytul]Danina od umów [/srodtytul]

Zgodnie z[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185384] ustawą z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 68, poz. 450)[/link] PCC podlegają m.in.umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny, zamiany rzeczy i praw majątkowych, a także zmiany tych umów, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Stawki podatku wynoszą – w zależności od rodzaju umowy cywilnoprawnej – od 0,1 do 2 proc. podstawy opodatkowania.

[srodtytul]Wywóz za granicę nie pomoże...[/srodtytul]

Czynności cywilnoprawne są objęte PCC, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP;

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.

[srodtytul]...chyba że jest VAT [/srodtytul]

Wymienione czynności nie podlegają PCC, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest opodatkowana VAT lub z niego zwolniona. Od tej zasady są wyjątki; wyłączenie z opodatkowania nie dotyczy m.in. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych oraz umowy spółki i jej późniejszych zmian.

[srodtytul]Umowa spółki i jej zmiany[/srodtytul]

PCC płacimy także od umów spółki, a jego stawka wynosi 0,5 proc. Podatek będzie należny co do zasady wówczas, gdy w chwili zawierania umowy na terytorium Polski znajduje się:

- rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki (chodzi o miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki z o.o. lub SA) lub

- siedziba spółki, określona w umowie lub statucie.

Opodatkowane są również zmiany umowy spółki, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC pojęcie zmiany umowy spółki obejmuje m.in. podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

[srodtytul]Różne formy, różne obowiązki[/srodtytul]

Jeśli zagraniczny przedsiębiorca otwiera w Polsce zakład, przedstawicielstwo lub oddział, nie będzie musiał płacić PCC od ich utworzenia. Inaczej będzie, gdy zdecyduje się prowadzić działalność w formie spółki. Co więcej, w takiej sytuacji PCC będzie należny nawet wówczas, gdy przedsiębiorca zagraniczny jedynie przeniesie na terytorium RP rzeczywisty ośrodek zarządzania lub siedzibę, jeżeli nie znajdowały się one na terytorium państwa członkowskiego lub znajdowały się na terytorium takiego państwa, ale umowa spółki nie podlegała podatkowi kapitałowemu.

W odniesieniu do innych czynności cywilnoprawnych objętych ustawą o PCC wszystkie wymienione podmioty będą musiały zapłacić podatek (chyba że da się zastosować któreś z ustawowych wyłączeń).

[ramka][b]Dwa tygodnie na deklarację i zapłatę [/b]

Przedsiębiorcy zagraniczni powinni pamiętać o obowiązku składania deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (np. z tytułu zerwania umowy pożyczki). W tym samym terminie muszą wpłacić podatek (z wyjątkiem przypadków, gdy jest pobierany i wpłacany przez notariusza). Jeżeli obowiązek podatkowy ciąży jednocześnie na kilku podmiotach, są solidarnie zobowiązane do zapłaty podatku. Wówczas wraz z deklaracją należy złożyć załącznik PCC-3/A.

Wzór deklaracji PCC-3 i załącznika PCC-3/A (informacja o pozostałych podatnikach) określa rozporządzenie ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr 243, poz. 1764). [/ramka]

[i]Donata Koreń jest konsultantką w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers

Jan Wacławek jest starszym menedżerem, doradcą podatkowym w zespole Global Compliance Services w biurze warszawskim firmy PricewaterhouseCoopers[/i]