[i][b]Odpowiada Piotr Malinowski, radca prawny, partner w Kancelarii Malinowski, Płachta & Wspólnicy:[/b][/i]
Reguluje to [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883]ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych[/link] (dalej papp), m.in. w art. 12. Zgodnie z poglądem panującym w doktrynie regulacja ta stara się pogodzić rozwiązania prawa pracy, według których pracodawca zawłaszcza rezultaty pracy zatrudnionego, oraz prawa autorskiego, według którego przysługuje ono twórcy utworu.
Na mocy tego przepisu pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Dyspozycja art. 12 papp znajdzie zastosowanie, jeżeli strony umowy o pracę nie postanowią inaczej. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego: „Jeżeli wykonywanie obowiązków ze stosunków pracy ma polegać na działalności twórczej pracownika, od woli stron zależy, do kogo należeć będą autorskie prawa majątkowe. Nieokreślenie w umowie o pracę własności tych praw powoduje, że w granicach wynikających z umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron autorskie prawa majątkowe do tych utworów nabywa pracodawca z chwilą ich przyjęcia” [b](wyrok z 26 czerwca 1998 r., sygn. akt I PKN 196/98)[/b].
Nabycie przez pracodawcę autorskich praw majątkowych do utworu pracownika wymaga: 1) stwierdzenia, że powstał on w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, oraz 2) przyjęcia utworu przez pracodawcę. Pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów stworzonych przez pracownika, lecz tylko do takich, które powstały w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że utwór powstał na terenie zakładu czy w czasie pracy, jeżeli jego wykonanie nie wchodziło w zakres obowiązków pracownika.
Przyjęcie utworu przez pracodawcę polega bądź na złożeniu odpowiedniego oświadczenia akceptującego utwór, bądź też zostaje uznane za takie z upływem sześciu miesięcy od daty dostarczenia utworu przez pracownika, jeśli pracodawca nie zgłosił w tym terminie zastrzeżeń do niego, propozycji dokonania w nim zmian, uzupełnień itp. (art. 13 papp).