Wynika to z wchodzącego dziś w życie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 10 września 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą (DzU nr 171, poz. 1062).
Zmniejszenie wysokości pomocy dotyczy tych pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym bądź umiarkowanym, którzy nie korzystają ze skróconego czasu pracy – w praktyce przede wszystkim ochroniarzy.
Zasadniczo bowiem czas pracy takiej osoby mającej znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto niepełnosprawnych (niezależnie od stopnia) nie można zatrudniać w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.
Niektórych pracowników te regulacje nie dotyczą. Chodzi przede wszystkim o zatrudnionych do pilnowania. Druga grupa to pracujący w innym charakterze, gdy na ich wniosek lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub ewentualnie lekarz opiekujący się daną osobą wyrazi zgodę na dłuższą pracę (art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Według nowych przepisów kwotę ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów na zatrudnianie pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy nie korzystają ze preferencyjnych zasad ustalania czasu pracy, firmy będą pomniejszały o 12,5 proc. najniższego wynagrodzenia. Dofinansowanie na każdą taką osobę będzie więc – do końca tego roku – niższe o 117 zł.