Pojęcie prowadzenia spraw spółki nie jest w prawie zdefiniowane. W literaturze przedmiotu nie ma zgodności co do znaczenia tego sformułowania.
Podstawowe koncepcje są dwie.
Pierwsza głosi, że prowadzenie spraw to bieżące działania związane z zarządzaniem spółką, niebędące jednak czynnościami prawnymi. Te ostatnie wchodzą w zakres tzw. reprezentacji spółki, która została w przepisach uregulowana oddzielnie. Prowadzeniem spraw jest więc w tym znaczeniu wydawanie poleceń pracownikom czy prowadzenie ksiąg rachunkowych spółki – ale już nie składanie zamówień innym przedsiębiorcom czy sprzedaż należącej do spółki nieruchomości.
Natomiast w rozumieniu drugiej teorii prowadzenie spraw spółki to po prostu synonim zarządzania nią. W myśl tej definicji zatem reprezentacja to po prostu jakaś część działań wchodzących w zakres zarządu. Nie będziemy tu przesądzać, która szkoła jest lepsza. Dość powiedzieć, że wspólnik pozbawiony prawa prowadzenia spraw spółki w zasadzie nie powinien się zajmować jej bieżącą działalnością. O tym, w jakiej sytuacji może dojść do wyłączenia wspólnika od zarządzania, decydują przepisy poświęcone poszczególnym spółkom. Przykładowo w spółce jawnej wolno postanowienie o pozbawieniu prawa prowadzenia spraw wprowadzić do umowy spółki albo zawrzeć w uchwale. Możliwe jest też pozbawienie na mocy orzeczenia sądu.
Podstawa prawna: art. 40 i 47 kodeksu spółek handlowych