Uznał tak [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. PPB2/436-159/08-2/AS)[/b] w interpretacji indywidualnej dotyczącej umów zawieranych przez firmy.
Z pytaniem zwróciła się polska spółka, która chce zawrzeć umowę pożyczki z inną firmą, również mającą siedzibę na terytorium Polski. Sama umowa zostanie jednak zawarta za granicą. Poza tym w dniu jej podpisania pożyczane pieniądze będą się znajdować na zagranicznym rachunku bankowym pożyczkodawcy. Z kolei pożyczkobiorca otrzyma pieniądze bezpośrednio na swój rachunek bankowy znajdujący się za granicą.
Wnioskodawca spytał więc, czy w tej sytuacji umowa pożyczki będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem będzie zwolniona z tej daniny.
Dyrektor warszawskiej Izby Skarbowej przyznał rację wnioskodawcy. Wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o pcc podatkowi temu podlegają zasadniczo czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub wykonywane tu prawa majątkowe.
Jednak prawo stanowi również, że opodatkowane mogą być czynności, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, lub też prawa majątkowe wykonywane za granicą.
Należy przy tym pamiętać, że w tej sytuacji warunkiem pobrania podatku jest łączne spełnienie dwóch przesłanek. [b]Po pierwsze – nabywca musi mieć miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, a po drugie – czynność cywilnoprawna musi być dokonana na terytorium RP[/b].
Jeśli natomiast choćby jedna ze wspomnianych tu przesłanek nie zostanie spełniona, czynność cywilnoprawna nie podlega podatkowi.
Dyrektor izby podkreślił, że najpierw należy przeanalizować, czy dana umowa pożyczki podlega w Polsce opodatkowaniu pcc. Ważne jest, czy w chwili zawarcia umowy pieniądze znajdują się na jej terytorium.
[b]Dla opodatkowania w Polsce nie ma przy tym znaczenia obywatelstwo stron umowy ani ich miejsce zamieszkania[/b]. Nie liczą się także inne okoliczności, w których zostaje zawarta umowa, a zwłaszcza miejsce jej zawarcia.
Dyrektor izby przypomniał, że rzeczy będące przedmiotem umowy muszą się znajdować na terytorium Polski. Jeśli jej przedmiotem są prawa majątkowe – muszą być wykonywane w RP.
Należy zauważyć, iż te warunki muszą być spełnione kumulatywnie. Jeżeli zostanie spełniony tylko jeden z nich, nie powstanie obowiązek podatkowy.
[b]W przedmiotowej sprawie umowa zostanie zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma więc znaczenia, czy pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP.[/b]
W opisanej sprawie nie zostały spełnione warunki nałożenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Planowana umowa pożyczki nie będzie więc podlegać opodatkowaniu.