Jaki ryczałt podajemy w poz. 38 miesięcznej informacji INF-D-P – pełny czy skorygowany do wymiaru etatu? Wszystkie składki ZUS, jakie zapłaciliśmy od niepełnosprawnego (łącznie z tymi od ekwiwalentów za urlop), czy tylko pobrane od wynagrodzenia? Czy w bieżącym roku dostajemy dofinansowania nie wyższe od wynikających z jednego etatu?
Wypłacanie dofinansowań wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych metodą ryczałtową powoduje, że pracodawca otrzyma kwotę tzw. wskaźnika ryczałtu pomnożonego przez przeciętny wymiar czasu pracy. Wynika tak z rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (...) (DzU nr 240, poz. 1756). Wyliczenia wyglądają następująco: 0,5 etatu = 0,5 ryczałtu. W pozycji tej wpisujemy natomiast, naszym zdaniem, składki ZUS odpowiadające rzeczywistym składkom podlegającym refundacji, a więc łącznie z wypłaconym ekwiwalentem. Regulujący tę kwestię art. 25a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.) jest jednak niejednoznaczny. Krajowa Izba Gospodarczo--Rehabilitacyjna wystąpiła w tej sprawie do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Firma otrzymuje refundacje w wysokości do 60 proc. wynagrodzenia i składek od niepełnosprawnych pracowników skierowanych przez starostę. Czy wolno jej wnioskować o dofinansowanie wynagrodzeń tych osób? A może są jakieś ograniczenia?
Zakład korzysta z refundacji wynagrodzeń i składek od niepełnosprawnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy, których zatrudnił na co najmniej 12 miesięcy. Pomoc tę reguluje art. 26f ustawy, a dokładnie rozporządzenie z 17 października 2007 r. w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne (DzU nr 194, poz. 1405). Mimo to ma prawo starać się o dofinansowania wynagrodzeń tych pracowników ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W poz. 45 formularza INF-D-P dotyczącego pomniejszeń należy w takiej sytuacji wpisać kwotę zrefundowanego wynagrodzenia ze środków publicznych. Natomiast w dokumencie INF-U-P trzeba wykazać w poz. 50 podstawę wymiaru, od której płaci składki ze środków własnych.
Pracownik przyniósł 10 stycznia br. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Co podajemy w formularzu INF-D-P za styczeń 2008 r. w pozycjach 42 – wynagrodzenie osiągane, i 44 – wypłacone? Pensję za cały styczeń czy tylko należną za okres od 11 do 31 stycznia, kiedy to już uzyskał status niepełnosprawnego?
Wpisujemy wynagrodzenie za cały okres sprawozdawczy, czyli w tym wypadku za styczeń. Dofinansowanie pomniejszamy natomiast proporcjonalne do przeciętnego wymiaru czasu pracy. Liczymy go, mnożąc etat zatrudnionego przez liczbę dni kalendarzowych pozostawania w niepełnosprawności w danym miesiącu (21), podzieloną przez dni kalendarzowych w miesiącu (31). Ustalony w ten sposób wskaźnik podajemy na druku INF-D-P w poz. 25 lub 31, gdy jest to osoba zatrudniona w zakładzie pracy chronionej, lub poz. 28 czy 34 – na otwartym rynku.
Jak pogodzić to, że wniosek o wypłatę refundacji składek Wn-U i jego załączniki INF-U-P możemy za styczeń składać do 29 lutego, a wniosek o wypłatę dofinansowań Wn-D i jego załączniki INF-D-R do 20 lutego?
To słuszne spostrzeżenie. Rozbieżność tych terminów może mieć znaczenie przy składaniu INF-D-R za 2007 r., jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenia należne za grudzień np. 10 stycznia 2008 r. Wówczas składki od wynagrodzeń grudniowych płaci do 15 lutego, a potem występuje do PFRON do 29 lutego o ich refundację. Zrefundowane przez PFRON składki ujmuje jednak w rozliczeniu rocznym za 2007 r. Wpisujemy je w poz. 83 INF-D-R.
Aby dotrzymać tych dwóch niespójnych terminów, firma powinna zapłacić składki od wynagrodzeń za grudzień w pierwszych dniach lutego i jednocześnie wystąpić do PFRON o ich refundację. Gdy PFRON nie zgłosi uwag do wysłanego INF-U-P w ciągu pięciu dni, to może je uwzględnić w rozliczeniu rocznym za 2007 r. Jeśli nie udało się jej jednak złożyć INF-U-P na początku lutego z różnych przyczyn i nie zaliczyła refundacji składek od wynagrodzeń za grudzień do pomocy otrzymanej w 2007 r., formularz INF-D-R za 2007 r. powinna złożyć w terminie (do 15 lutego 2008 r.), a następnie po otrzymaniu refundacji zrobić jego korektę (INF-D-R).