Czy jeśli za pracę w święto nie oddam dnia wolnego, to w zamian należą się pracownikowi dwa oddzielne 100-proc. dodatki - jeden za przekroczenie normy tygodniowej, a drugi za pracę w niedzielę lub święto?

Polecając pracownikowi pracę w niedzielę lub święto, pracodawca ma obowiązek zrekompensować ją innym dniem wolnym. Jeśli była to niedziela, robi to w ciągu sześciu dni poprzedzających lub następujących po tej niedzieli, a jeśli to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Z kolei dzień wolny w zamian za pracę w święto szef powinien oddać najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego. Tak stanowi art. 151 11 k.p.

Jeśli pracodawca nie może oddać dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę lub święto, to rekompensuje ją wynagrodzeniem i 100-proc. dodatkiem za pracę w niedzielę lub święto. W każdym jednak wypadku musi pamiętać, że jeśli nie udzieli dnia wolnego za pracę w takim dniu, u pracownika może to spowodować przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy. Z tym wiąże się konieczność wypłacenia - oprócz 100-proc. dodatku za pracę w niedzielę lub święto, także 100-proc. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Dodatki te są niezależne od siebie - przysługują z dwóch różnych podstaw.