Jestem posiadaczem samochodu osobowego. Wykonujemy z żoną wolne zawody (różne) i każde z nas prowadzi firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych (księga przychodów i rozchodów). Z samochodu korzystamy dla celów swoich działalności. Chcielibyśmy wprowadzić ten pojazd do ewidencji środków trwałych naszych firm. Czy prawidłowe jest postępowanie, że po 50 proc. wartości samochodu wprowadzimy do każdej z firm (są one niewielkie, a korzystamy z tego samochodu w każdej) i będzie on amortyzowany przez każdego z nas w takiej proporcji? Wartość samochodu jest relatywnie niska (kupiliśmy samochód używany)
- pyta czytelnik DF.
Tak.
Z art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) wynika, że jeżeli jest kilku współwłaścicieli środka trwałego, każdy z nich może przyjąć go do swojej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustalając wartość początkową proporcjonalnie do udziału we współwłasności (np. gdy jest dwóch współwłaścicieli, każdy może naliczać odpisy od połowy wartości auta). Tak ustala się wartość początkową, nawet gdy rzecz wykorzystuje do celów działalności tylko jeden ze współwłaścicieli. Wyjątkiem są rzeczy należące do wspólnego majątku małżonków. Przykładowo, gdy samochód jest wykorzystywany w działalności gospodarczej wyłącznie przez jednego z małżonków, może on do kosztów zaliczać amortyzację od całej jego wartości. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, na którego z małżonków samochód jest zarejestrowany (może być zarejestrowany na oboje lub na jednego, nawet nieprowadzącego firmy).
Z pytania czytelnika wynika jednak, że samochód jest wykorzystywany na cele odrębnych działalności gospodarczych przez oboje małżonków. Skoro tak, każde z nich ma prawo ująć pojazd w ewidencji środków trwałych. W takiej sytuacji i mąż, i żona mogą naliczać amortyzację tylko od połowy wartości samochodu.
Jeśli auto spełnia wymogi używanego środka trwałego - tzn. małżonkowie są w stanie udowodnić, że przed zakupem było używane przez co najmniej 6 miesięcy - mogą przyjąć do jego amortyzacji indywidualną stawkę amortyzacyjną wynoszącą 40 proc. Dzięki temu samochód zamortyzuje się już w 2,5 roku (30 miesięcy), podczas gdy przy standardowej stawce z wykazu byłoby to 5 lat (zob. art. 22j updof).