- Wykonawca jako dostawca pełnej usługi (rozumiem, że umowa obejmowała materiały i robociznę) jest w pełni odpowiedzialny za końcowy efekt prac i po jego stronie jest ustalenie przyczyn zaistniałej wady oraz jej usunięcie. Powodów wystąpienia różnych odcieni jednego koloru na nowo wykonanej elewacji może być wiele. Np. błąd w procesie barwienia tynku cienkowarstwowego lub nakładanie powłoki z przerwami w różnych warunkach i okresach, ewentualnie różnice w strukturze (faktura/ziarno) wynikające z różnych sposobów zacierania powierzchni.
Aby uniknąć powyższych błędów, zaleca się wykonywanie powłok końcowych w jednym cyklu roboczym (bez przerw) na wydzielonych w sposób naturalny powierzchniach - np. między krawędziami na elewacji, między rurami spustowymi lub powierzchniami o różnych kolorach.
Materiał do wykonania takiej wydzielonej powierzchni powinien pochodzić z jednej szarży produkcyjnej (istotne jest wytworzenie i barwienie). Również nakładanie i zacieranie tynku powinno być przeprowadzone w czasie jednorodnych warunków atmosferycznych (temperatura i wilgotność) i w miarę możliwości przez jedną brygadę wykonawczą. Dlatego słuszna jest państwa decyzja o niewypłaceniu należności do czasu usunięcia błędu. Jeżeli wielkość ziarna na obu różniących się powierzchniach, jak i jednorodność faktury (baranek lub kornik) nie budzą zastrzeżeń, to wystarczającym zabiegiem naprawczym będzie przemalowanie całości farbą elewacyjną. W przeciwnym razie należy żądać nałożenia nowej warstwy tynku.