Nie może przy tym zapomnieć o powszechnych przepisach, które do stażu zatrudnienia zaliczają np. pracę na gospodarstwie czy czas odbywanej służby wojskowej.

Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym. Nie jest też naliczana i wypłacana w jednakowy sposób i w jednakowej wysokości u wszystkich pracodawców. O jej wypłacie decyduje szef na podstawie obowiązujących u niego przepisów o wynagradzaniu pracowników.

Najliczniejszą grupą przepisów normujących wynagrodzenie za pracę w części dotyczącej jubileuszówek są zakładowe regulaminy wynagradzania. Zgodnie z art. 77k.p. powinni je wdrożyć wszyscy zatrudniający co najmniej 20 pracowników nieobjęci układem zbiorowym pracy zawierającym warunki wynagradzania. W regulaminie wynagradzania pracodawca może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania. Może to więc dotyczyć np. wypłaty nagrody jubileuszowej.

Do stażu uprawniającego do wypłaty nagrody jubileuszowej wlicza się jedynie okres zatrudnienia na umowę o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy, a nie na podstawie umów cywilnych.

Ale w tym stażu zatrudnienia uwzględnia się także inne okresy.

1 stycznia 1991 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz.310, dalej ustawa). Stosuje się ją do osób wykonujących pracę w ramach stosunku pracy, a więc osób będących pracownikami po dniu wejścia wżycie ustawy. Zgodnie z nią okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, gdy przepisy prawa, postanowienia układu zbiorowego pracy albo zakładowy system wynagradzania przewidują, że do stażu pracy uprawniającego do nabycia prawa dodanego świadczenia lub uprawnienia wlicza się okresy zatrudnienia winnych zakładach pracy. Dotyczy to np. dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej, a także świadczeń określonych w kodeksie pracy, czyli odprawy pośmiertnej, wymiaru urlopu wypoczynkowego.

-Czy pracownikowi, który po ukończeniu 16 roku życia pracował w gospodarstwie rodziców w latach 1970 -1979, ale go nie przejął, okres pracy na roli należy zaliczyć do stażu pracy, od którego zależy wysokość nagrody jubileuszowej i dodatku stażowego? -pyta czytelnik DF.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy mogą zostać zaliczone przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów poprzedzające jego objęcie i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.

Aby wliczyć ten okres do stażu pracy, trzeba łącznie spełnić następujące warunki:

- pracować w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów,

- praca ta musiała przypadać przed

1 stycznia 1983 r.,

- praca ta była wykonywana po ukończeniu 16 roku życia,

- objąć to gospodarstwo i rozpocząć jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem.

Przy badaniu całej sprawy istotne jest również to, czy gospodarstwo rolne obejmuje osoba faktycznie wykonująca w nim pracę oraz czy objęta rola była gospodarstwem rolnym w dniu objęcia zgodnie z przyjętą wdanym okresie definicją gospodarstwa rolnego i obowiązującymi wtedy normami obszarowymi. Z tego przepisu nie wynika, aby warunkiem wliczenia pracy wykonywanej w gospodarstwie było objęcie go w całości. Objęcie nawet części roli, jeżeli odpowiadało obowiązującej w dniu objęcia normie obszarowej przewidzianej dla gospodarstwa rolnego, spełnia wymogi ustawy.

Do 30 września 1990 r. wielkość objętego gospodarstwa musiała odpowiadać w dniu jego objęcia przynajmniej minimalnej normie obszarowej przewidzianej w przepisach o obrocie nieruchomościami rolnymi dla gospodarstwa rolnego (rozporządzenie Rady Ministrów z 28 listopada 1963 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych -DzU nr 45, poz. 34 ze zm.). Wysokość minimalnej normy obszarowej kształtowała się następująco:

- od 28 listopada 1964 r. do 22 grudnia 1971 r. - 0,2 ha,

- od 23 grudnia 1971 r. do 30 czerwca 1989 r. - 0,5 ha,

- od 1 lipca 1989 r. do 30 września 1990 r. - 1 ha.

Natomiast po nowelizacji kodeksu cywilnego z 28 lipca 1990 r. -od 1 października 1990 r. do dziś - minimalna norma obszarowa obowiązująca przy obrocie nieruchomościami rolnymi prócz dziedziczenia nie została określona. O tym, czy dany kawałek ziemi jest gospodarstwem rolnym, decydują przepisy podatkowe. Zgodnie z art. 1058 kodeksu cywilnego przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego obowiązuje minimalna norma obszarowa w wysokości 1 ha ziemi.

Aby więc ustalić, czy pracownikowi zaliczyć pracę na roli do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej, trzeba uwzględnić wszystkie przedstawione przez niego informacje dotyczące m.in. części składowych gospodarstwa, jego wielkości, opłacanych podatków, składek na ubezpieczenie społeczne. Robi to pracodawca, który ostatecznie stwierdza, czy spełnione zostały wymogi ustawy.

Zasady wliczania okresu zasadniczej służby wojskowej do czasu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, reguluje art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.).

Zgodnie z nim pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas jej odbywania wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę pierwszy raz lub u innego pracodawcy niż ten, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabywania lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem uprawnień przysługujących wyłącznie u pracodawcy, u którego podjął pracę.

Prawo do świadczeń pracowniczych (takich jak nagroda jubileuszowa) ustala pracodawca na podstawie dokumentów zawartych w aktach osobowych oraz przepisów płacowych obowiązujących u niego w dniu ustalania uprawnień do tego świadczenia. Spór między pracownikiem a szefem co do wliczenia określonego okresu do zatrudnienia, od którego zależy prawo do jubileuszówki, może jedynie rozstrzygnąć sąd pracy.