Aktualizacja: 28.12.2020 19:14 Publikacja: 28.12.2020 19:14
Przepisy o podatku cukrowym wejdą w życie już 1 stycznia, ale przedsiębiorcy, którzy będą go płacili, wciąż mają wiele wątpliwości, jak go rozliczać. Chodzi m.in. o to, od jakich produktów należy uiszczać tę opłatę (bo przepisy pozostawiają tu spore niedopowiedzenia), a także w jaki sposób uzyskiwać interpretacje. Jedną z takich kwestii jest też to, jak informować innych uczestników obrotu, że danina cukrowa została już zapłacona.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Sprzedaż posiłków w jednorazowych opakowaniach z restauracji sklepu podlega podatkowi handlowemu.
Ministerstwo Finansów nie planuje zniesienia podatku od sprzedaży detalicznej ani zmian progów kwotowych przychodu, od których pobierany jest ten podatek.
Od 1 stycznia 2021r. na sprzedawców w kawiarniach i sklepach został nałożony podatek, który powinien zostać właściwie zapisany w księgach.
Choć reguły pomocy publicznej się nie zmieniły, to ich interpretacja zmierza ku zalegalizowaniu różnic w poziomie opodatkowania w ramach tej samej branży – mówi Łukasz Karpiesiuk, doradca podatkowy w SSW Pragmatic Solutions.
Podatki od reklam i hipermarketów są zgodne z prawem UE – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości.
Polski podatek od supermarketów i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa unijnego.
Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek obrotowy od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok jest porażką Komisji Europejskiej, która uznała oba progresywne podatki za niedozwoloną pomoc państwa.
Niecałe dwa tygodnie dzielą przedsiębiorców od terminu złożenia pierwszej informacji dotyczącej wprowadzonych na rynek napojów z dodatkiem substancji słodzących oraz obliczenia i uiszczenia opłaty cukrowej za styczeń.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas