Kiedy przedsiębiorca może czuć się niewinny - rzecznik MŚP prosi premiera o jednoznaczne stanowisko ws. ustawy o dobrym samarytaninie

Rzecznik MŚP poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o jednoznaczną interpretację z przepisu tzw. ustawy o dobrym samarytaninie, zgodnie z którym naruszeniem ograniczeń, nakazów i zakazów epidemicznych jest stan stwierdzony prawomocnie we właściwym postępowaniu.

Aktualizacja: 06.12.2020 16:19 Publikacja: 06.12.2020 15:08

Kiedy przedsiębiorca może czuć się niewinny - rzecznik MŚP prosi premiera o jednoznaczne stanowisko ws. ustawy o dobrym samarytaninie

Foto: Adobe Stock

dgk

Chodzi o art. 23 ustawy z 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 2112, ze zm.; tzw. „ustawa o dobrym samarytaninie").

Rzecznik podkreśla, że od początku prac nad tą ustawą jego niepokój wzbudzała regulacja przewidująca odmowę udzielenia przedsiębiorcom pomocy publicznej w przypadku naruszenia ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Już po wejściu ustawy w życie prosił wicepremiera Jarosława Gowina o wydanie objaśnień.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?