Reklama
Rozwiń

Tarcza 2.0: obrót kryptowalutą zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych PCC

Tarcza antykryzysowa 2.0 przewiduje, że od 1 lipca 2020 r. nie trzeba będzie od sprzedaży i zamiany kryptowalut płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 28.06.2020 08:13

Tarcza 2.0: obrót kryptowalutą zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych PCC

Foto: adobe stock

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, do 30 czerwca 2020 r. obowiązuje zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od transakcji sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 11 lipca 2018 r.. Rozporządzenie to zostało wydane z uwagi na specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do ciągłego obracania walutami przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, co w konsekwencji może prowadzić do zapłaty PCC w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki. Mogłoby to, zdaniem Ministerstwa Finansów, skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym skutkujących naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności. Okres obowiązywania ww. rozporządzenia miał być czasem na przeanalizowanie przez Ministerstwo Finansów zjawiska oraz przygotowanie rozwiązań systemowych, pozwalających na podjęcie decyzji odnośnie do koncepcji opodatkowania walut wirtualnych i obrotu nimi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego