Aktualizacja: 28.06.2020 08:13 Publikacja: 28.06.2020 08:13
Foto: adobe stock
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, do 30 czerwca 2020 r. obowiązuje zaniechanie poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od transakcji sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 11 lipca 2018 r.. Rozporządzenie to zostało wydane z uwagi na specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do ciągłego obracania walutami przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, co w konsekwencji może prowadzić do zapłaty PCC w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki. Mogłoby to, zdaniem Ministerstwa Finansów, skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym skutkujących naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności. Okres obowiązywania ww. rozporządzenia miał być czasem na przeanalizowanie przez Ministerstwo Finansów zjawiska oraz przygotowanie rozwiązań systemowych, pozwalających na podjęcie decyzji odnośnie do koncepcji opodatkowania walut wirtualnych i obrotu nimi.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Pożyczka udzielona przez wspólnika spółce osobowej jest opodatkowana 0,5-proc. stawką podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), natomiast spółce kapitałowej – zwolniona z podatku.
Choć można by zakładać, że lockdowny sprzyjają konsumpcji, to paradoksalnie Polacy nabyli w 2020 r. aż 51,4 mln litrów trunków mniej niż rok wcześniej.
Simple Agreement for Future Equity (SAFE) to uproszczona umowa inwestycyjna, która pozwala start-upom na szybkie pozyskanie równoległego finansowania od wielu inwestorów. Jakie inne zalety ma taka umowa?
Od 1 stycznia 2023 roku za spóźnienie w złożeniu deklaracji PCC-3 trzeba się liczyć z karą w wysokości nawet 69 800 złotych.
W ostatnich dniach w mediach powrócił temat COVID-19 i nowych statystyk zachorowań. Najnowsze informacje komentowali eksperci ds. zdrowia, a GIS wydał specjalny komunikat. Co wiemy o nowych zachorowaniach? Jakie są aktualne oficjalne rekomendacje dotyczące noszenia maseczek?
Analiza podatkowa transakcji fuzji i przejęć jest istotna dla obu stron, ponieważ obciążenia podatkowe mogą determinować finalny koszt, czy też zyski realizowane przez strony transakcji. Obejmuje ona ocenę skutków podatkowych różnych struktur transakcji i pozwala na wybór takiej, która będzie się wiązała z optymalnymi obciążeniami podatkowymi dla obu stron danej transakcji.
Kiedy świat zaatakowała w 2020 roku pandemia koronowirusa, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zamknął kraj przed turystami. Teraz sytuacja ma się zmienić – miejscowe firmy turystyczne twierdzą, że od grudnia znów będzie można tam podróżować.
Urzędnicy odpowiedzialni za ochronę zdrowia w Argentynie zarządzili kwarantannę na statku towarowym, który znalazł się na argentyńskich wodach, po tym jak u jednego z członków załogi statku stwierdzono objawy tzw. małpiej ospy (mpox).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas